Genel

Nafaka Artırım Davası

Nafaka artırım davası mahkeme kararı ile açılabilir. Mahkeme kararı olmadan şartları her ne kadar oluşturmuş olsa da dava açılmadan herhangi bir işlem yapılmaz. Nafaka artırım talebinin belirtildiği davalara nafaka artırım davası deniliyor.

Hukuki düzenlemesi yoksulluk nafakası içerisinde bulunan nafaka artırım davası ilgili maddeleri de kapsadığından nafaka artırım davası olarak geçerlidir. Nafaka artırımı tarafların maddi imkanlarına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca hakkaniyet unsuruna bağlıdır.

Nafaka davasında hakim hükmü verdiğinde artırımın nasıl olacağı konusunda hüküm vermiş olabilir. Bu hüküm doğrultusunda da hareket edilecektir. Örneğin yargılama sonunda nafakanın hangi zaman aralığında ve ne şekilde artacağı konusunda hüküm vermiş olabilir. Davada bu artış tarafın talebi ile gerçekleşir. Eğer talep olmaz ise hakim herhangi bir şekilde artış konusunda hüküm vermeyebilir.

Tarafın nafaka artırım davası ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkabilir. Ne şekilde artış olacağı konusunda karar verilmiş olsa da şartlar ve imkanlar değişti ise talep olması halinde yeniden artırıma gidilme yolu açıktır.

Nafaka Artırma Davası Nasıl Açılır?

Nafaka artırım davası açılabilmesi için öncelikle nafaka davası açılmış olması gerekmektedir. Ayrıca nafaka artırım dava dilekçesi hazırlanmalı ve dilekçe HMK olarak eksiksiz olmasına özen gösterilmelidir. Dilekçe HMK’ nın aradığı şartlar doğrultusunda hazırlanmaz ise usulden dolayı reddedilir.

Dilekçenin içeriğinde bulunması gereken nafaka artırım şartlarını oluşturan haklar;

  • İhtiyaçların değişmesi ya da artması,
  • Şartların Değişmesi,
  • Maddi imkanların değişiklik göstermesi gibi.

Nafaka artırımını haklı gösterecek delilleri sunmak gerekir. Dilekçe ona göre hazırlanmalı ki dava açılabilsin. Nafaka artırım davası yetkili mahkeme tarafından açılabilir. Bu süreci iyi takip edebilecek deneyimli iyi bir boşanma avukatına ihtiyacınız var olacaktır. Hukuki yardım bu aşamada oldukça müvekkil için oldukça faydalıdır. Bunun dışında nafaka artırım davası açmak için beklenmesi gereken herhangi bir süre de yoktur.

Nafaka Artırma Davası Nasıl Açılır

Nafaka Artırma Davası Şartları?

Nafaka artırım davasının açılabilmesi için objektif kriterlerin oluşması gerekmektedir. Hesaplamanın neye göre belirleneceği konusunda şartların oluşması ve delillerin dava için ortaya konması gerekmektedir. Nafaka artırım davasında taraflar mahkemeye sunmadan önce bu delilleri hazırlaması ona göre dilekçe metni oluşturmalıdır. Kriterler ve deliller bir araya getirildikten sonra dava dilekçesi mahkemeye sunulur.

Mahkeme isterse delilleri kendisi araştırma yoluna gidebilir. Yerinde keşif yapabilir ya da bilirkişi belirleyerek araştırılmaya gidilmesini sağlayabilir. Sonrasında hakkaniyet kurallarına dayanarak nafaka artırımı konusunda hüküm verir ya da araştırmalar sonucunda nafaka artırım talebi reddedebilir.

Nafaka artırımına gidilirken hesaplanabilmesi için birçok adım değerlendirilir. Karşı tarafın maddi durumundaki değişiklikte, borlu olan diğer tarafın maddi durumundaki değişiklikler de değerlendirilir. İki taraf içinde hakkaniyet kurallarına uygun olacak şekilde karar verilir. Diğer bir etken de piyasadaki değişiklikler altın – döviz gibi kur değişiklikleri, eğitim durumu, sağlık, enflasyon oranı, yaş ve ortalama yaşam standartları gibi unsurlar nafaka artırım davalarında esas alınabilir. Sonuç olarak iki tarafı da yormayacak düzeyde hakkaniyetli olarak nafaka miktarı belirlenecektir.

Ayrıca şunu da belirtmeden geçmeyelim. Yargıtay tarafından genel olarak üretici fiyat endeksi üzerinden yani ÜFE denilen unsuru da değerlendirmektedir. Aslında nafaka artırım davalarında etken olacak düzeyde kesin bir kural olarak görülmez. Örnek verecek olursak iştirak nafaka davalarında çocuğu önemli ihtiyaçlarını karşılaması için dava üzerinde ÜFE oranı yetersiz kalacağı düşüncesi hakimdir. Buna bakacak olursak, nafaka artırımı somut bir olay da olsa farklı durumlara göre değişiklik göstermekte kriterlerle oynanabilmektedir.

Nafaka Artırma Davası Kaç Yılda Bir Açılır?

Nafaka artırım davası hüküm verildikten sonra bir yıl içinde açılamayacağı ayrıca birbirini takip eden davalar içinde bir yıllık sürenin şart olduğu söylenir. Fakat bu şekilde bir şart yoktur. Yargıda da kanun düzeyinde böyle bir karar olarak yer almamaktadır. Bunun dışında şöyle bir durum var.

Nafaka artırım davalarının sıklık oranı çok sayıda ise artırım davasının kabul edilebilirliği azalmaktadır. Nafaka artırım davalarında yargının istediği kriterler sağlandığı sürece dava açmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Nafaka Artırma

Nafaka Her Yıl Ne Kadar Artar?

Nafaka artırım davasının açılma süresi ve hangi sıklıkla açılacağı konusunda bir takım kulaktan dolma bilgiler mevcuttur. Her şeyden önce davalar kanun ve nizam çerçevesinde yürütülmektedir. Bunun içinde tecrübeli ve alanında uzman avukatlar ile bu aşamada bilgilendirilmek ya da yardım almak daha yerinde olacaktır.

Nafaka artırımı karşı tarafın durum değişikliği, maddi imkanlarında azalma ya da çoğalma ihtiyaçlarda değişiklerin olması ve artması durumunda hakimin olayı değerlendirilmesi somut bilgiler doğrultusunda vereceği hükümler çerçevesinde karar çıkacaktır. Sonuç olarak belli bir süre olmadığı anlaşılıyor. Yaşam şartlarının iyileşmesi ve kötüleşmesi ile devlette yaşanan ÜFE ve TÜFE oranları da baz alınırsa hakkaniyetli bir şekilde karar ile hüküm verilecektir. Kanun bu hususta iki tarafı da düşünmekte almak ve vermekte olsa iki taraflıdır.

Nafaka Davası Her Zaman Açılabilir Mi?

Nafaka davası her zaman açılabilir. Fakat bunun içinde belli şartları, kriterleri içermesi gerekmektedir. Kanunda bile nafaka artırım davasının açılabilmesi için hazırlanması gereken nafaka artırım dava dilekçesi somut deliller ile hazırlanması gerekmektedir. Aksi takdirde HMK kurallarına uygun düzenlenmeyen dilekçe kabul edilmez ise dava açılmadan reddedilir.

Nafaka azaltılması ya da artırılması davalarında mahkemeler genel olarak davalının yerleşim yeri olan aile mahkemesindedir. Burada hak düşmesini sağlayacak herhangi bir zaman aşımı süresi olamayacağından davanın açılabilmesi için belirgin bir sürenin geçmesine gerek yoktur. Nafaka artırım davalarında bulunan kriterler nafaka azaltma davalarında da mevcuttur. Yaşam kalitesine göre maddi imkanlarında ki değişiklikler olduğu sürece azaltmaya gitmekte mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu