Genel

İnternetten Haber – İçerik Kaldırma

İnternetten haber kaldırma, içerik kaldırma işlemleri, özel hayatın gizliliği, kişilik haklarına saldırı gibi konuların ortadan kaldırılmasını sağlar. İnternet üzerinden yapılan paylaşımlar, yalan ve yanlış bilgiler içerdiğinde kişilik haklarına saldırı olarak değerlendirilebiliyor.

İnternette yayınlanan haberlerden dolayı mağduriyet yaşayanlar, Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yaparak, içeriğin yayından kaldırılmasını ve erişimin tamamen engellenmesini talep edebiliyor. Kaldırılması istenen içeriğin, kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu tespit edildiğinde, Mahkeme tarafından engelleme kararı alınarak erişimlere kapatılabiliyor.

İnternetteki Hukuka Aykırı Yayınların Kaldırılması

İnternet ortamında, farklı platformlar üzerinden hukuka aykırı yayınlar yapılabiliyor. Bu yayınlar kamu güvenliğini tehdit ediyor ya da kişisel haklara saldırı niteliğinde olduğu tespit edilirse yayından kaldırılması istenebiliyor. İçerik kaldırma işlemleri için yayınların şu kategorilerde olması gerekiyor.

 • İnternet üzerinden kişilik hakları ihlalleri,
 • İnternet üzerinden özel hayatın gizliliğinin ihlali,
 • İnternet üzerinden konusu suç teşkil eden yayınlar,

İnternet ortamının herkese açık olması, her isteyenin istediği her konuda paylaşımlar yapmasına izin vermiyor. Kişilik hakları ihlali ve kamu güvenliği riski oluşturan her türlü internet içerikleri, hukuki yollarla hemen kaldırılabiliyor.

İnternetteki Hukuka Aykırı Yayınların Kaldırılması
İnternetteki Hukuka Aykırı Yayınların Kaldırılması

İnternet Üzerinden Kişilik Hakları İhlali İçeriklerinin Kaldırılması

İnternet haber içeriklerinde kişilik haklarına saldırı olduğunu tespit eden kişiler, hukuki yollarla bu içeriklerin kaldırılmasını isteyebiliyor. Kişiler ilk önce içerik sağlayıcıya ulaşarak yayının kaldırılmasını talep edebiliyor. İçerik sağlayıcıya ulaşamayan ya da cevap alamayanlar, yer sağlayıcıya taleplerini iletebiliyor.

Yer sağlayıcılar, 24 saat içerisinde ilgilinin yaptığı başvuruyu cevaplar ve yaşanan mağduriyeti önlemeye çalışır. Yer sağlayıcısından da olumlu cevap alamayanlar, Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yaparak, yayın engelleme kararı alınmasını sağlar.

Özel Hayatın İhlali İçeriklerinin Kaldırılması

İnternet üzerinden erişim yapılabilen, forum, blog, web sayfası, sosyal medya gibi platformlar üzerinden, kişiye ait, fotoğraf, görüntü, ses gibi kayıtlar yayınlanabiliyor. Kişinin izni ve bilgisi dışında yapılan bu içerik paylaşımları, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi olarak tanımlanıyor. Bu sorunlarla karşılaşanlar, yayın yapan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunurken, içeriklerin yayından kaldırılmasını da talep edebiliyor.

Özel hayatın ihlali konuları için içerik kaldırma ve engelleme işlemleri için kişiler doğrudan Sulh Ceza Hakimliğine 24 saat içerisinde başvuru yapabiliyor. Başvurular hemen inceleniyor ve mahkeme tarafından tespitler yapılırsa 48 saat içerisinde içerik kaldırma kararı veriliyor.

Konusu Suç Teşkil Eden İçeriklerin Kaldırılması

Konusu suç teşkil eden konular, 5651 sayılı kanunla belirlenmiştir. İnternet siteleri içeriklerinde, kanunun belirlemiş olduğu suç türleri yer alıyorsa, suçun tespit edilmesi ile birlikte Sulh Ceza Hakimliği tarafından kovuşturma başlatılır ve mahkeme kararı ile içeriğe erişime engelleme yapılabiliyor. Gecikmesinde sakınca bulunan durumlarda Cumhuriyet Savcıları erişim engelleme kararı verebiliyor ve 24 saat içerisinde hakim onayına sunmak zorundadır.

Konusu Suç Teşkil Eden İçeriklerin Kaldırılması
Konusu Suç Teşkil Eden İçeriklerin Kaldırılması

İçerik Kaldırma Dava Süreci

İnternetten haber ya da içerik kaldırma işlemleri için dava açılabiliyor. Dava süreçleri, Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yaparak başlıyor. Mahkeme, bireyin başvurusunu hemen inceliyor ve hak ihlali olup olmadığını tespit ediyor. Hak ihlali tespiti olduğu görülürse 24 saat içerisinde davayı karara bağlayarak, içerik sağlayıcıya tebligat yapıyor ve içeriğin kaldırılması sağlanıyor.

İnternetten İçerik Kaldırma Yöntemleri

İnternet üzerinden kişilik haklarına saldırı ve özel hayatın gizliliğinin ihlali konusunda mağduriyet yaşayan çok sayıda kişi vardır. Kişilik haklarına saldırı olduğunu gören kişiler içerik kaldırma işlemleri için şu yöntemleri kullanabiliyor.

 • İnternet sitesi içerik sağlayıcısı ile irtibata geçmek,
 • İnternet sitesi yer sağlayıcısı ile irtibata geçmek,
 • Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapmak,

Kişiler, içeriğin en hızlı şekilde kaldırılabilmesi için bu yöntemleri sırayla dener ve cevap alamadığında bir sonraki seçeneği kullanır.

Sosyal Medya Sitelerinden İçerik Kaldırma

İnsanların büyük bir bölümü, facebook, ınstagram, twitter, youtube gibi popüler sosyal medya ağlarını kullanıyor. Bu siteler üzerinden, farklı kişiler tarafından özel hayatın ihlal edilmesine neden olan içerikler paylaşılabiliyor. Sosyal medya sitelerinde yer verilen içeriklerin kamu yararı gözetildiği gibi kişisel haklara saldırı olup olmadığı da gözetilir. İçeriklerin kaldırılması için Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapılarak, içeriklerin hukuki yollarla kaldırılması sağlanabiliyor.

Erişim Engelleme Nedenleri

İnternetten haber içerikleri paylaşılırken bazı suçları içerdiği tespit edildiği anda, ilgili bölüm ya da internet sayfası doğrudan engellenebiliyor. Sayfalara erişimin engellenmesine neden olan suçlar şunlardır;

 • Çocuk cinsel istismarı,
 • İntihara yönlendirme,
 • Uyuşturucu ticareti ve kullanmaya özendirme,
 • Müstehcenlik ve fuhu,
 • Kumar oynama,

Kanunla belirlenen tüm suç içerikleri ile ilgili engelleme kararları alınarak kamu güvenliği korunmaya çalışılır.

Erişim Engelleme Nedenleri
Erişim Engelleme Nedenleri

Olumsuz Haberlere Karşı Tekzip ve Düzenleme Metni Yayınlatma

İnternetten yapılan haber içeriklerinin gerçeğe aykırı olduğu tespit edildiğinde, içerik kaldırma kararı verilebiliyor. İçerik yayınından zarar gören kişiler, kaldırma işlemleri sonrasında, içerik yayıncısından tekzip ve düzeltme metni yayınlamasını talep edebiliyor ve mahkeme kararı ile bunun yapılmasını sağlayabiliyor.

İçeriklerin Google’dan Silinmesi

İnternetten yapılan haber içerikleri ile ilgili kaldırma ve engelleme kararı alındığında, yayıncı sitenin o bölümüne erişim engellenmiş oluyor. Ancak bu içerikler Google’da bir süre kalıyor. Hukuki başvuru yapılarak, Google yazışmaları gerçekleştiriliyor ve içeriklerin arama motoru arşivinden de tamamen kaldırılması sağlanabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu