Makaleler

Çifte Vatandaşlık Başvurusunu Reddi Kararının İptal Davası

Çifte vatandaşlık başvurusunu reddi kararının iptal davası için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılacak olan vatandaşlık şartlarının bilinmesi gerekmektedir. Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 5901. Sayısında bu hususlar yazılı olarak belirtilmiştir.

Çifte vatandaşlık, bilindiği üzere Türk vatandaşlığının yanı sıra başka bir ülkenin de vatandaşlığının alınması anlamına gelir. Böyle bir talebi oluşturacak kişiler iki devletin de çifte vatandaşlığa izin veriyor olması gerektiğini unutmamalıdırlar. Almanya, ABD, Türkiye, Kıbrıs, Bulgaristan, Yunanistan gibi birçok ülke çifte vatandaşlığa izin veren ülkeler arasında yer almaktadır.

Verilen Vatandaşlık İptal Edilebilir Mi?

Bir kişiye bir devletin vatandaşlığının veriliyor olması idari nitelik taşıyan bir işlemdir. Dolayısıyla işlemin yetkisi, konusu, amaçları hukuka aykırı ise mahkeme verilen vatandaşlığı iptal edebilmektedir. Vatandaşlığın kazanılmasına olanak tanıyan makam aynı şekilde vatandaşlığı kişiden geri alabilmektedir. Ancak böyle bir olayın yaşanması için yasaya aykırı ve hukuken geçerli nedenler taşıması gerekmektedir. Aksi halde sadece keyfi olarak kimsenin vatandaşlığı iptal edilemez.

Verilen Vatandaşlık İptal Edilebilir Mi?
Verilen Vatandaşlık İptal Edilebilir Mi?

Vatandaşlık Karar Aşaması Ne Kadar Sürer?

Vatandaşlık başvurusu yapan kişiler ilgili ve gerekli evraklarını tamamlayıp gerekli mercilere başvurusunu yaptıktan sonra en geç 3 ay içerisinde verilen kararın sonucuna ulaşabilmektedir.

Türk Vatandaşlığı Nasıl İptal Edilir?

Bir Türk vatandaşlığının iptal edilmesi için gerekli olan sebeplerden ilki yalan beyan oluşturulmasıdır. Türk vatandaşlığının kazanılmasından sonra hukuken yalan beyan tespit edildiğinde, kazanılan Türk Vatandaşlığı aynı merciler tarafından kişilerin elinden alınır. İptal kararının ikinci sebebi vatandaşlık oluşturulurken kişinin kendi ile ilgili önemli hususları mahkemeden gizli tutmasıdır. Bu iki sebep tespit edildiğinde hem Türk Vatandaşlığı alan kişinin hem de varsa eşi ve çocuklarının da Türk vatandaşlığı aynen iptal edilmektedir.

Vatandaşlık Başvurusunun İptali Dilekçesi

Vatandaşlık başvurusunun iptal edildiği durumlarda kişi bu iptale itiraz edebilir.

Söz konusu dava açıldıktan sonra Anayasanın 125.maddesinde belirtildiği üzere;

  • Vatandaşlık talep eden kişi eline ret kararı ulaştıktan sonra 60 gün içinde kararın iptal edilmesi için iptal davası açma hakkına sahiptir.
  • Vatandaşlık başvurusu reddedilen kişi iptal davası açmadan önce reddedilen mahkeme kararının kaldırılmasını idari yollar ile talep etmelidir. Sonrasında 60 gün içinde kararın iptali için gerekli mercilere başvurusunu tekrar yaparak kararın iptali için işlemler başlatabilir.

Vatandaşlık başvurusunun iptal edildiğini öğrenen birey tebliğ eline geçtikten sonraki 60 gün içinde dilekçesini gerekli makamlara ulaştırarak itiraz edebilir.

Vatandaşlık Başvurusunun İptali Dilekçesi
Vatandaşlık Başvurusunun İptali Dilekçesi

Vatandaşlık Başvurusu Reddi İptali

Vatandaşlık başvurusunun iptali kararını daha önce kişiye vatandaşlık hakkını veren kurum vermektedir. Vatandaşlık başvurusu ile ilgili işlemlerin yürütülmesinden İl Valiliği sorumlu olduğundan bu İl Valiliği’ne bağlı Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne yapılmaktadır.

Mahkeme Yoluyla Vatandaşlık

Davanın yükümlülüğü İdare mahkemeleri üzerinden sağlanır. Davanın açılacağı yer de işlemin yapıldığı kuruma bağlı olan kurumun mahkemesi olacaktır.

Vatandaşlık Başvurusunun İşlemden Kaldırılması

Vatandaşlık başvurusunun işlemden kaldırılması gerekli makamlarca önemli iki hususa bağlı olarak ortaya çıkar.

Bu hususlar;

  • Kişinin vatandaşlık aldıktan sonra yalan beyanlarının ortaya çıkması,
  • Vatandaşlık alabilmek için kişisel önemli bilgileri gerekli mercilerden saklaması, olarak değerlendirilmektedir.

Bu iki husus ortaya çıktığında gerekli mahkeme vatandaşlık hakkını kişiden geri alma hakkına sahiptir.

Vatandaşlık Başvurusunun Reddi Danıştay

Vatandaşlık başvurusunun reddi bir diğer deyişle bir kişinin yapmış olduğu vatandaşlık başvurusunun kabul görmemesi idari bir işlemdir. Verilmiş olan karara karşı açılacak olan davayı da idare mahkemeleri yürütmektedir. Başvurunun reddi görevli olan idare mahkemelerinde sonuç bulur.

Vatandaşlık Dava Dilekçesi Örneği

Vatandaşlık işlemi için dava açacak kişinin öncelikle bir dilekçe teslim etmesi gerekir. Dilekçede yer alması gereken olmazsa olmazlar;

  • Sağ üst köşede dilekçenin gönderileceği makamın adı yazmalıdır.
  • Dilekçe sahibinin adı, soyadı, nüfusta kayıtlı olduğu adresi ve bir alt satırda şu anda kayıtlı olduğu devlet vatandaşlığındaki iletişim adresi yer almalıdır.
  • Sonrasında kişi hangi vatandaşlığa kabul görmek istiyorsa örneğin; “Bulgar vatandaşlığına kabul görmeyi rica ederim.” Şeklinde bir metin yazmalıdır.
  • Kanuna ilişkin tüm belgeler metnin altına eklenir.
  • Sonrasında dilekçenin en altına sağ boşluğa dilekçe sahibinin imzasını, sol tarafa ise tarih ve şehri yazması gerekir.

Bütün bu bilgiler resmi bir dil ile temiz bir A4 sayfasına yazıldığında dilekçe yazma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Vatandaşlık Dava Dilekçesi Örneği
Vatandaşlık Dava Dilekçesi Örneği

Vatandaşlık Başvurusu Neden Reddedilir?

Vatandaşlık başvurusu gerekli makama ulaştıktan sonra bakanlık kişi hakkında titiz bir araştırma yapar. Kişinin milli güvenliği tehdit içinde bulunması, hakkında yalan beyanda bulunması, kişisel bilgilerinden bazılarını vatandaşlık alabilmesi için devletten saklaması, kamu düzenini ihlal edecek davranışlarda bulunması kişinin vatandaşlık başvurusunun kabul görmemesine sebep olur.

Bu anlamda bu özelliklere dikkat edilerek ve hangi ülkeden vatandaşlık alınacaksa o ülkenin vatandaşlık alma şartlarına uygun biçimde davranışlarda bulunulması gerekir. Aksi halde vatandaşlık başvurusu reddedilmektedir. Kişiler reddedilen başvuru tebliği ellerine ulaştıktan sonraki 60 gün içinde karara itiraz talebinde bulunarak tekrardan başvurusunun gözden geçirilmesini talep etme hakkına sahiptirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu