Genel

Mavi Kart Nedir? Nasıl Alınır?

Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları bulundukları ülkede çifte vatandaşlık hakkına sahip olmadıkları takdirde o ülkenin sağladığı birçok haktan mahrum bırakılıyorlar. Haklarını elde edemeyen Türk vatandaşları için çıkarılan mavi kart uygulaması

Türk vatandaşı olarak sahip oldukları birçok hakkın korunmasına yardım ediyor. Mavi kart uygulaması ile ilgili bilgi sahibi olmak hakların korunması ve mağduriyetin yaşanmaması için önem arz etmektedir.

Danışmanlık hizmeti almak için hemen avukata sor sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mavi Kart Nedir?

Yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarının haklarını kullanabilmeleri için verilen resmi belgeye mavi kart deniyor. Yurt dışına çıkan vatandaşlar mavi kart ile TC vatandaşlarının çoğu haklarından yararlanma imkanlarının olmasının yanında sosyal güvenlikle ilgili bazı haklarını kullanmaya da devam ediyorlar.

Mavi kart aynı zamanda resmi kimlik belgesinin gösterilmesinin gerektiği durumlarda nüfus cüzdanı yerine geçebilmektedir. Mavi karta sahip vatandaşlar resmiyette yabancı işlem görmezler.

Kimler Mavi Kart Alabilir?

Doğum ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup çıkma izni alması şartıyla Türk vatandaşlığını kaybetmek durumunda kalan kişiler ve bu kişilerin üçüncü dereceye kadar altsoyları mavi kart alma hakkına sahiptir. Mavi kart alınabilmesi için mevcut iki şart bulunmaktadır:

  • Kişinin doğduğunda anne veya babasının TC vatandaşı olması gerekmektedir. Bu şart için yalnızca bir ebeveynin Türk vatandaşı olması yeterlidir.
  • Çıkma iznini İçişleri Bakanlığı’ndan almış olmak. Bu durumda Türk vatandaşlığından farklı bir sebeple çıkmış olan ya da atılmış olan kişiler mavi kart alamamaktadır.
Kimler Mavi Kart Alabilir?
Kimler Mavi Kart Alabilir?

Mavi Kart Sahipleri Türkiye’de Kalabilir mi?

Evet, mavi kart sahipleri Türkiye’de kalabilirler ve herhangi bir süre kısıtlamasına tabi tutulmazlar.

Mavi Karttan Kimler Yararlanamaz?

Bazı kişiler başvurmaları durumunda mavi karttan yararlanamayabilir. Kanunen izin almadan TC vatandaşlığından çıkmış olanlar, Türkiye’de doğmamış olup TC vatandaşlığını kaybedenler ve seçme hakkını kullanma yoluyla TC vatandaşlığını kaybeden kimselerdir.

Aynı zamanda reşit olmayan ve ebeveynlerinden biri TC vatandaşı olarak kalmış kişiler de mavi karttan yararlanma imkanlarını kaybederler.

Mavi Kart Sahipleri Yeniden Türk Vatandaşı Olabilirler mi?

Mavi kart sahipleri yabancı ülke vatandaşı oldukları için ancak yabancı ülke yasalarına uygun bir biçimde şartları yerine getirerek yeniden Türk vatandaşı olabilirler. Bunun sebebi mavi kartın yabancı bir ülkede sosyal güvenlik haklarından yararlanabilmek amacıyla çıkarılıyor olmasıdır.

Buna ek olarak mavi kart sahibi ebeveynlerin çocukları ancak reşit olduktan sonra 3 yıl içinde seçme haklarını kullanarak yeniden Türk vatandaşı olabilirler.

Mavi Kartın Değiştirildiği Durumlar Var Mıdır?

Mavi kartlar değiştirilebilir fakat değiştirilebilmesi için bazı sebepler bulunmaktadır. Bunlar; değiştirme, kartın kaybedilmesi ya da yenilenmesi, yeni kayıt ve doğumdur. Mavi kart sahipleri bu değişimleri ilgili yetkililere bildirmekle yükümlüdür. Kanunda mavi kartın herhangi bir geçerlilik süresi bilgisi bulunmamaktadır ancak mavi kart sahibi mavi kartın üzerindeki fotoğrafa benzemeyecek kadar değişmişse mavi kartın değiştirilmesi gerekebilir.

Mavi Kart Sahiplerinin Sahip Olmadığı Haklar

Mavi kart sahibi vatandaşlar Türk vatandaşlarına tanınan tüm haklardan aynen yararlanabilmektedirler. Yalnızca 4 hakka sahip değillerdir:

  • Seçme ve seçilme hakkı
  • Muafen araç ve ev eşyası ithal etme hakkı
  • Asli ve sürekli kamu hizmeti görevlerinde bulunma hakkı
  • Askerlik yapma yükümlülüğü

Mavi Kart Sahiplerinin Bazı Hak Örnekleri

Mavi kart sahipleri öncesinde bahsedilen 4 hak hariç Türk vatandaşlarının sahip oldukları tüm haklardan yararlanabilirler. Sahip oldukları haklardan bazıları aşağıda sıralanmakla beraber hakları bunlarla sınırlı değildir.

  • Geçici ithalat rejimi bağlamında vergisiz geçici araç ithal edebilme hakkı.
  • Yurtdışında alınmış otomobillere Türk plakası alarak Türkiye Cumhuriyeti’nde kullanabilme hakkı.
  • Çeşitli meslekleri Türkiye Cumhuriyeti’nde yapabilme hakkı.
  • Yurt dışında Türk vatandaşlığını aldıktan sonra geçirdikleri süreleri borçlanma şartıyla emekli olma hakkı.

Çocuklar Mavi Kart Alma Hakkına Sahip Midir?

Yasal yollar kullanıldığı müddetçe ebeveynlerinin müracaatları ile ebeveynlerin çocukları çocuklar adına başvuru yaparak mavi kart sahibi olabilirler.

Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mavi kart başvuru işlemlerini başlatabilmek için öncelikle kartı alma talebini yazıya döken bir dilekçe hazırlanmalıdır. Başvuru sırasında dilekçenin yanında fotoğraf ve yabancı devlet vatandaşı olduğunu ifade eden resmi makam onayı ile alınmış belgeler de bulunmalıdır.

Başvuru sırasında yasalara aykırı bir husus bulunmaması durumunda hukuki prosedür usulüne göre işlediği müddetçe yurt içinde nüfus müdürleri ve yurt dışında temsilcilik olmak üzere mavi kart düzenlenir ve kart talebinde bulunan kişiye teslim edilir. Mavi kartın teslimi ile süreç tamamlanır ve yasalara göre ifade edilen alt soylar mavi kartlılar kütüğüne kaydını yapmış bulunur.

Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?
Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mavi Kart Alabilmek İçin Herhangi Bir Ücret Bedeli Ödenir mi?

Mavi kart alabilmek için her yıl Maliye Bakanlığı tarafından karar verilen değerli kağıtlar bedeli ödenir

Mavi Kartın Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılabilir?

Mavi kartın kaybedilmesi durumunda kaybedilen mavi kart ile ilgili gazeteye ilan vermek ve emniyete bildirimde bulunmak gerekir. Kaybedilen mavi kartın yerine yeni bir mavi kartın çıkartılması durumunda kaybedilen Mavi Kart hukuken geçersiz sayılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu