Genel

Ölüm İzni Nedir? Ölüm İzni Kaç Gün? (2024)

Ölüm izni kaç gün memur olarak çalışanlar için 7 gündür. Özel sektörde çalışan bireyler için ölüm izni 3 gün olarak verilir. Ölüm izni devlet memurları ve özel sektör çalışanlarına sağlanmış olan bir hak da olsa verilen izin süresi duruma göre farklılık gösterilebiliyor.

Ölüm izni Türk Silahlı kuvvetler personeli olan bireylere 10 gün olarak verilir. Memur olan bireylere verilen memur ölüm izni hakkı suresi özel sektörde çalışan bireylere göre daha çok olsa da özel sektörde çalışan bireyler bu süreyi mazeret izni ile daha da uzatabilirler.

Ölüm İzni Nedir?

Ölüm izni bir iş yerinde çalışan bireylerin yakın derecede akrabasının vefat etmesi halinde belli belli bir süre içinde çalışmaması için verilen izne denir. Pek çok şirketin uygulamış oldu politikalar arasında yer alan ölüm izni sayesinde orada çalışmakta olan bireylerin yakınlarından herhangi birisinin vefat etmesi durumunda cenazeye katılabilir ya da işlemleri ile İlgilenebilir.

Bununla beraber iş sürecine tekrardan dönüş yapmadan önce çalışanlar ölüm izni ile yakınını kaybetmenin vermiş olduğu acının üstesinden gelmek için biraz da olsa bu şekilde bir zamana sahip olurlar.

Danışmanlık hizmeti almak için hemen avukata sor sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Memurlarda Ölüm İzni

Memurlara verilen ölüm izni özel sektörde çalışanlara göre farklı sürelerde verilir. Özel sektörde çalışan bireyler için 3 gün süre olan ölüm izni devlet bünyesinde çalışan memurlarda ise 7 gündür. Ölüm izni 7 gün ise 7 iş günü değildir.

Yani memur olan bir birey memur ölüm izni kullandığında almış olduğu 7 günlük izin süresi içerisine resmi tatillere denk gelmiş olsa bile bu sürenin uzaması söz konusu değildir.

Günümüz itibariyle devlet bünyesinde çalışan memurlara yönelik işlemler kanun kapsamında gerçekleştirilir. Ölüm izni talep eden memurlar bu izin süresince aynı çalışıyormuş gibi kabul edilir. Maaş ödemesinde memur ölüm izni almasından dolayı herhangi bir kesinti söz konusu değildir.

Ölüm İzni Kimlere Hangi Yakınlarının Ölmesi Halinde Verilir?

Ölüm izni kimlere verilir çalışan bir bireyin yakını vefat etmesinde cenazesini defnetmesi ve cenaze işlemleri ile ilgilenebilmesi ve bu üzüntülü süreci atlatabilmesi adına verilen bir izindir.

Ölüm izni çalışan bireylere şu durumlarda verilir;

 • Eş vefat etmesinde
 • Annesinin hayatını kaybetmesi
 • Çocuğunun hayatını kaybetmesi
 • Babasının hayatını kaybetmesi
 • Kayınbabasının vefat etmesi
 • Kayınvalidesinin hayatını kaybetmesi
 • Kardeşinin vefat etmesi durumunda bu izin verilir.

Ölüm İzni Kimlere Hangi Yakınlarının Ölmesi Halinde Verilir?

Ölüm İzni Belgesi Nedir?

Ölüm izni belgesi çalışan birinin iş yerinde yakını ölmesi sebebi ile geçici bir süreliğine ayrıldığını belirtmek için verilen bir belgedir. Verilen bu belge şirket tarafından çalışan bireyin talebi üzerine ya da yasalar tarafından zorunlu bir şekilde verilebilir. Bu belge ölüm izni için gerekli belgeler arasında ilk sıradadır.

Genellikle şirketin resmi mektup kağıdı üzerinde yazılı ve bu bilgiler şu şekilde yer alır;

 • Çalışan bireyin pozisyonu adı ve soyadı
 • Çalışan bireyin ayrılacağı tarih
 • Ölüm izninin ne kadar süreliğine olacağı
 • Gerek duyulması halinde kaybetmiş olduğu yakınının ölüm belgesi, (ölüm sebebini belirten)
 • Yönetici olan bireylerin adı soyadı mührü ve imzası

Ölüm izni kimlere verilir çalışan bireylerin yakını ölünmesi durumunda çalışmış olduğu iş yerinden dilekçe vererek almış olduğu bir belgedir. Dilekçede belirtilen alanlar doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra çalışmış olduğunuz kuruma iletip ölüm izni belgesi alınabilir.

Ölüm izni belgesi çalışan bireyin ölüm izninden faydalanabilmesi için önemli olan bir belgedir. Ayrıca çalışan bireyin ölüm izninde olduğunu ve çalışmakta olduğu iş ve iş yerine tekrar döndüğünde hangi tarihte geri döneceğini belirtir.

Ölüm İzni İçin Dilekçe Gerekli Mi?

Ölüm izni belgesi alabilmek için dilekçe vermek gereklidir. Çalışmış olduğunuz kuruma ölüm izin belgesi alabilmek için dilekçe vererek cenazeye katılma saati, cenaze defin işlemlerinin nerede olacağı gibi kısımları doldurarak ölüm izni belgesini talep edebilirsiniz.

Ölüm İzni Ücretli Midir?

Ölüm izni mazeret izinleri içerisinde sayılan işçinin almış olduğu izin ücretli olan izinlerdendir. Bu sebepten dolayı çalışmış olduğu kurumdan memur ölüm izni almış olan bir bireyin, bu süre zarfınca almış olduğu maaş ücretinde herhangi bir kesinti gerçekleşmesi söz konusu değildir.

Ölüm İzni Süresi Yıllık İzin Süresinden Düşülür Mü?

Bir yakını vefat etmesi ile memur ölüm izni alan bir bireyin almış olduğu bu izin yıllık izin süresinden düşme yaşanmayan bir izindir. Ölüm izni çeşidi yıllık izin çeşidinden bağımsız olan bir izindir. Bu sebepten dolayı memur ölüm izni kapsamında kullanılmış olan süre senelik izin süresinden düşülmesi söz konusu değildir.

Ölüm İzni Daha Sonra Kullanılabilir Mi?

Cenaze işlemlerine katılabilmek için alınan izin hakkı memurun ya da işçinin sadece kanun kapsamında yakın derecede akrabalarının ölmesi sonrasında kullanılabilen bir izindir. Ölüm izni kimlere verilir çalışan işçiye tanınan bu izin hakkı yakınlarının ölüm olayı olmadan önce kullanılması söz konusu olmayacağı gibi daha sonra kullanılması ya da ertelenmesi de söz konusu olan bir durum değildir.

Ölüm İzni Daha Sonra Kullanılabilir Mi?

Ölüm İzni Hafta Sonuna Denk Gelirse Ne Olur?

Ölüm izni kaç gün süresi normal şartlarda çalışma yapılan gruba göre 3 ile 7 gün olarak verilir. Ölüm izni kaç gün tatil olan bir güne geldiğinde o gün ölüm iznine ilave edilmez. Eğer memur olan bir birey pazartesi günü ölüm iznine çıkmış ise bir sonraki pazartesi tekrardan işine dönmek zorundadır. İki günlük hafta sonu ölüm izin süresine ilave edilmez.

Ölüm İzni Hakkı Kullandırılmazsa Ne Olur?

Ölüm izni kimlere verilir çalışan bireye bu hak kanunlar kapsamında verilen bir haktır. Bu hak işveren tarafından işçiye verilmez ise işçi için haklı sebeple fesih nedeni olacaktır. Bu sebeple eğer işçi bu konuda bir hak talep etmek isterse ispat edebilmesi adına işçinin işverenden söz konusu bu izni yazılı olarak talep etmesi işçinin yararına olacaktır.

Ölüm İzni Nasıl Kullanılır?

Ölüm izni kimlere verilir birinci derece akrabanın vefat etmesi durumunda kullanılır. Ölüm izni kaç gün bu süre çalışan bireyin özel sektör ya da memur olması halinde üç ile 7 gündür.

Sık Sorulan Sorular

Birinci Derece Akraba Ölüm İzni Kaç Gün?

Birinci derece akraba ölümlerinde devlet memuruna 7 özel sektör çalışanına üç gündür.

1 Derece Akraba Ölüm İzni Kaç Gün?

Ölüm izni kaç gün özel sektör ya da memurlar için 1 derecede akraba ölümlerinde memur olanlara 7 gün, özel sektörde çalışan bireylere ise 3 gün ölüm izni verilir.

Ölüm İzni Hangi Akrabaları Kapsar?

Memur ve özel sektör çalışanlarına yönelik verilen ölüm izni kanunlar çerçevesinde düzenlenmiş olduğu için kullanım süreleri gibi kullanım gerekçeleri farklılık gösterebilir. Ölüm izni kaç gün memur olan bireylerin eşinin kardeşinin çocuğunun anne ya da babasının eşinin baba ya da annenin ölümü durumunda 7 gün olarak verilir.

Ölüm izni kaç gün özel sektörde çalışan bireylere kanun çerçevesinde ölüm izni eşinin çocuğunun baba ya da annenin ölümü durumunda 3 gün süreliğine veriliyor. Yakınları haricinde bir bireyin ölmesi halinde her ne kadar yakınlık olursa olsun çalışan birey hiçbir şekilde ölüm izni alma hakkına sahip değildir. Belirtilen bireylerin haricinde bir yakının ölmesi durumunda ölüm izni kullanması söz konusu değildir.

Bu noktada ise çalışan bireyin halası dedesi, teyzesi ya da farklı bir yakınının ölümü halinde işveren ile gerçekleşebilecek karşılıklı anlaşma sonrasında çalışan, ücretsiz izin kullanabilir. İşverene ya da anlaşmaya bağlı olarak ölüm izni kullanan ve ücreti devam eden çalışan izin süresi iş sürecine dönüş sağladıktan sonra telafisi söz konusu olabilir.

2 Derece Vefat İzni Kaç Gün?

Ölüm izni kimlere verilir çalışan bireyin 2 derecede ölen yakını için ölüm izni süresi yoktur. 2 derecede yakını için izin kanun kapsamında değildir. Ölüm izni 1 derecede yakını ölen çalışan bireylere verilen bir izindir.

Ölüm İzni Mazeret İzni Midir?

Evlat edinme, evlilik, eşin doğum yapması ve ölüm için alınan izinler mazeret izni olarak geçer.

Sonuç

Birinci derece akraba vefat etmesi durumlarında işveren tarafından çalışana verilen izin, memur için yedi gün, özel sektörde çalışan işçiler için 3 gündür. Türk silahlı kuvvetlerine mensup olanlar için ise bu süre 10 gün olmak üzere düzenlenmiştir.

Ölüm izni hususunda herhangi bir hak ve menfaat kaybı durumu olmaması adına alanında uzman sinaneroglu.av.tr sitesinden kaliteli hizmet alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu