Makaleler

Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçu Neleri Kapsar?

Son dönemlerde, haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu neleri kapsar? Sorusu çok araştırılmaya başlanmıştır. Teknolojinin çok yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması, insanların birbirlerini kayıt altına almalarına ve suçları ortaya çıkarmalarına neden olmuştur.

Yapılan bu eylem aslında kanuna uygun değildir. Çünkü kanuna göre haberleşme gizliliğini ihlal suçu vardır. Bu suçu işlemeniz halinde kayıt altına alınan kişi suçlu olmasa bile siz suçlu sayılırsınız. Ancak davanın niteliğine göre bu durum değişebilir.

Haberleşme Gizliliği İhlal Suçu Nedir?

Türk Ceza Kanununun 132. maddesinde yer alan bu husus, herkesin dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Özellikle de biriyle yaptığınız konuşmaları gizlice kayıt altına alıyorsanız, bunun bir suç olduğunu bilmeniz gerekir.

Çünkü kanuna uygun şekilde yapılmayan kayıtlar, ceza almanıza neden olabilir. Ortada ihlal durumu var olduğu için karşınızdaki kişi size dava açabilir. Bu tür davalarda gerçekten güçlü bir avukata ihtiyacınız olacaktır. Eğer bu kayıtları başkaları ile paylaşırsanız işiniz daha zordur. Çünkü bu durum, cezanın artmasına yol açacaktır.

Haberleşme Gizliliği İhlal Suçu Nedir?
Haberleşme Gizliliği İhlal Suçu Nedir?

Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçunun Cezası Nedir?

Haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu işleyen kişiler için iki farklı durum söz konusudur. Bu durumlara göre verilen cezalar da değişiklik gösterir.

Bu durumlar ise şöyledir:

  • Bu suçu işleyen kişiye 1-3 yıl arasında bir ceza verilir.
  • Kayıt altına alınan veriler başkalarıyla paylaşılır ve çeşitli yerlere dağıtılırsa 2-5 yıl kadar hapis cezası verilir.

Bu hatayı yapan insanların kayıtları başkalarına ulaştırmamaları çok önemlidir. Aksi halde dava süreci daha ciddi bir boyut kazanır ve uzar. Bunun sonucunda da hapis cezasının uzaması kaçınılmaz olur.

Kişiler Arasındaki Konuşmaların Kayıt Altına Alınması Neye Sebep olur?

Kişiler arasındaki konuşmaların kayıt altına alınması, haberleşme gizliliğini ihlal suçu olarak kabul edilir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan herkes bu yasaya uymak zorundadır. Özel hayatın gizliliğine aykırı olan bu durum, bireylerin daha güvenli bir şekilde iletişim kurabilmelerine engel olur. Uygunsuz şekilde kayıt altına alınan verilerin herhangi bir geçerliliği yoktur. Ayrıca hapis cezası verilmesi de söz konusudur.

Kavga Eden İnsanları Ses Ve Görüntü Kaydına Almak Suç Mudur?

Bu durumun suç niteliği kazanması farklı etkenlere bağlıdır. Örneğin kavga eden iki çocuğu ses ve görüntü kaydına alıp, bunu sosyal medya gibi alanlarda paylaşırsanız suç işlemiş sayılırsınız. Çünkü özel hayatın gizliliği ilkesini delmiş olarak görülürsünüz. Bunun sonucunda karşınızdaki insanlar size dava açabilirler. Bu dava sonucunda 5 yıla kadar varan hapis cezası alabilirsiniz.

Haberleşmenin Gizliliği İhlal Suçunun Oluşması İçin Unsurlar

Haberleşmenin gizliliği ihlal suçunun oluşması için şu unsurların meydana gelmesi gerekir:

  • Haberleşmenin, minimum 2 kişi tarafından meydana getirilmesi gerekir. Aleni bir durum söz konusu olmamalıdır.
  • Konuşmalar, belli bir çaba sonucunda ele geçirilmelidir.
  • Konuşma içeriği çok önemli değildir.
  • Konuşmalar, iletişim araçları vasıtası ile gerçekleşmelidir.

Bu unsurlar bir araya geldiği zaman haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu ortaya çıkar.

Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçuna Hangi Mahkeme Bakar?

Asliye Ceza Mahkemeleri, bu suçun işlenmesi halinde süreci inceler. Dava boyunca alınan kararlar bu mahkemelerden çıkar. Eğer ortada ifşa durumları söz konusu değilse maksimum 3 yıl hapis cezası verilir. Ancak ifşa yapılan durumlarda bu ceza artar.

Hukuka aykırı bir olay söz konusu olduğu ceza alınması kaçınılmazdır. Bazı insanlar bu kayıtları yaparken suç işlediklerinin farkında olmayabilirler. Ancak her insan, özel hayata saygı göstermesi gerektiğini iyi bilmelidir.

Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçuna Hangi Mahkeme Bakar?
Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçuna Hangi Mahkeme Bakar?

Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Eden Biri Nereye Şikayet Edilir?

Eğer bir kimse, başkasıyla yaptığınız konuşmaları gizlice kayıt altına alıp bunu ifşa ettiyse onu şikayet edebilirsiniz. Birçok insan bu tür şikayetlerin nereye yapılacağını bilemezler. Hatta mahkemeye kadar gidip şikayet belirtirler.

Ancak bunun için ilk gitmeniz gereken yer emniyettir. Emniyete giderek bu gizliliğinizin ihlal edildiğini belirtmeniz gerekir. Yapılan şikayet üzerine savcılık devreye girer. Ardından dava süreci başlatılır. Savcı davaya bakacak olan Asliye Hukuk Mahkemesine gerekli tüm evrakları sunar. Böylece mağdur olan birey ve suçlu karşı karşıya gelir.

Haberleşme Gizliliğini İhlal Suçu Hapis Cezası Para Cezasına Çevrilir Mi?

Normal şartlarda bu suçu işleyen kişiye hapis cezası verilir. Eğer taraflar arasında uzlaşma sağlanamazsa suçlu cezasını çekmek zorunda kalır. Ancak bu durumdan kurtulmak isteyen suçlular, para cezası alternatifine yönelirler. Bu durumda belirlenen hapis yılı, uzlaşmayla para cezasına çevrilir. Suçlu, cezadan kurtulabilmek için bu parayı ödemek zorundadır. Aksi halde hapisten kurtulması mümkün değildir.

İfşa Yaymak Suç Mu?

Her insan, özel hayatın gizliliği durumuna çok dikkat etmelidir. Kimse kimseyi izni olmadan kayıt altına alamaz. Ancak bu yasaya rağmen birbirlerini kayıt altına alan birçok insan vardır. Hatta bu kayıtları çevrelerine yayan insanlar bile bulunuyor. Haberleşme gizliliğini ihlal etmek zaten suçtur. Üstüne de bunu ifşa yapmak, suçun daha da büyümesine neden olur. Bu yüzden birilerini ses veya görüntü kaydına almamanız gerekir.

Haberleşme Gizliliğini İhlal Suçunda Uzlaşma Var Mıdır?

Bu suçun işlenmesi halinde öncelikle uzlaşma yoluna gidilir. Yargılama yapılmadan başlatılan bu süreç olumsuz sonuçlanırsa yargı sürecine geçiş yapılır. Ancak genel olarak uzlaşma yöntemi sayesinde sorun halledilir. Ama bu alternatif kesinlikle cezadan kurtulacağınız anlamına gelmez.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu