Genel

Bitcoin Dolandırıcılığı ve Cezası

Bitcoin dolandırıcılığı ve cezası kripto para piyasası içinde en çok konuşulan konulardan biridir. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatı ve popülaritesi arttıkça bilgisayar korsanları ve siber suçlular dolandırıcılıkla daha fazla ilgilenmeye başlamıştır. Bu nedenle de kripto para yatırımı yapan kişilerin dolandırıcılık konusunda oldukça dikkatli olması gerekiyor.

Kripto Dolandırıcılığı Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Kripto para piyasası içinde yatırım yapan pek çok kişinin dikkat etmesi gereken önemli konular bulunuyor. Bir bitcoin dolandırıcılığı en çok şu bilgileri kullanır:

  • Kimlik bilgilerini ele geçirecek e-postalar,
  • Sahte web sitesi kullanımları,
  • Teknik destek kurarak dolandırıcılık,
  • Kripto para arzı dolandırıcılığı,
  • Bitcoin yatırım hizmeti dolandırıcılığı,
  • Ortak ağda siber saldırılar bu yöntemlerden birkaçıdır.

Bu yöntemler dışında pek çok farklı şekilde dolandırıcılık yapılabiliyor. Bu nedenle de bitcoin dolandırıcılığı ve cezası hakkında bilgi sahibi olmak sizi koruma altına alacaktır.

Bitcoin Dolandırıcılığı Neden Yapılıyor?

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmak ilginç bir yolculuktur. Giderek daha fazla yatırımcı ve işletme, kripto para piyasasına yatırım yapıyor. Ancak dijital para biriminin popülaritesi artmaya devam ettikçe, Bitcoin ve kripto para birimleriyle ilgili dolandırıcılık ve siber saldırılar da artıyor. Pek çok kişinin önemli ölçüde para yatırdığı bu alan istismara ve dolandırıcılığa da oldukça açıktır. Ayrıca ülkemizde bitcoin halen yasal bir para birimi olmadığı için yatırım için kullanılan pek çok uygulama da oldukça fazla risk barındırıyor.

Özellikle Bitcoin’in listelerdeki yükselişi sırasında kimlik avı, kurumsal kimliğe bürünerek saldırılarda bulunma ve Bitcoin bağlantılı diğer siber dolandırıcılıklar en yüksek düzeyine ulaşmıştır. Bu nedenle de bitcoin dolandırıcılığı ve cezası konusunda oldukça dikkatli olmanız gerekir.

Bitcoin Dolandırıcılığı Neden Yapılıyor

Bitcoin Dolandırıcılığı Nasıl Yapılıyor?

Kripto para dünyasına yeni giriyorsanız risklerin farkında olmanız gerekir. Bilgisayar korsanları ve siber suçlular, Bitcoin’leri ve diğer dijital para birimlerini çalmak için sürekli yeni yaratıcı yollar düşünüyor. Kripto para biriminde iyi yatırımlar yapıyor ve kazançlar elde ediyorsanız dolandırıcılık başınıza gelebilecek en kötü durum olabilir. Bitcoin Dolandırıcılığında en çok kullanılan yöntemler ise şu şekildedir:

Kimlik Avı ile Dolandırıcılık

Sahte web siteleri ve kimlik avı girişimleri kripto para birimi dünyasında en yaygın dolandırıcılık biçimidir. Dolandırıcılar, kimlik avı e-postaları aracılığıyla Binance, Huobi Global veya Coinbase gibi popüler kripto para borsalarının temsilcilerinin kimliğine bürünebilir. Ayrıca Bitcoin cüzdanlarını veya diğer kripto para birimi uygulamalarını taklit edebilirler.

Genellikle, güvenlik için hesap bilgilerinizi girmeniz için sizi sahte bir web sitesine yönlendirmek ve uyarmak amacıyla bir güvenlik uyarısı yayınlarlar. Bu onların Bitcoin veya kripto para hesabınıza erişmelerini sağlar. Dolandırıcılar, web sitelerini yeniden oluşturma ve onları gerçek gibi gösterme konusunda oldukça yetenekli hale gelmiş durumdadır. İnsanların kişisel verilerini vermeye ikna etmek için sosyal mühendisliği kullanıyorlar.

Bitcoin Teknik Destek Dolandırıcılığı

Bazen kripto para dolandırıcılığı yapanlar, cüzdanlar veya uygulamalar için sahte müşteri destek telefon numaraları oluşturur. İstenmeyen e-postalar ve kimlik avı girişimleri yoluyla, Bitcoin yatırımcılarını müşteri hizmetlerini aramaları için kandırmaya çalışırlar. Bu nedenle kripto para yatırımı yaptığınızda aramalarınıza dikkat etmelisiniz. Telefonda kişisel ve hesap bilgilerinizi kesinlikle vermemelisiniz.

Ortak Ağ Saldırısı

Ortak ağ saldırısı aslında dolandırıcılık değil, halka açık bir Wi-Fi ağı kullanırken gerçekleşebilecek bir tür siber saldırıdır. Bu durum havaalanında, tren istasyonunda, restoranda veya kafede olabilir. Bir bilgisayar korsanı, cihazınız ve internet yönlendiricisi arasındaki verileri ele geçirir. Bu şekilde siber hırsızlar şifreler, oturum açma bilgileri ve özel anahtarlar dahil gönderdiğiniz tüm verileri okuyabilir.

Bir Bitcoin uygulamasına, cüzdanına veya hesabına giriş yaptıysanız, hırsızlar Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinizle ilgili verilere erişebilir. Bir bilgisayar korsanı wifi sinyalinizi kesecek kadar yakın bir konumda ise ağın evde veya güvenilir başka bir ağda gerçekleşmesi bile mümkündür.

Ortak Ağ Saldırısı

Sosyal Medya ile Kripto Dolandırıcılığı

Sosyal ağlarda kripto para dolandırıcılığı Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarında sahte Bitcoin teklifleri sunan çok sayıda dolandırıcı ile gerçekleşir. Dolandırıcılık için kullanılan bot hesapları, görünüşte gerçekliğini doğrulayan hileli gönderiler oluşturur. Bu nedenle sosyal medya kullanımlarına ve farklı sitelere erişmeye dikkat etmeniz gerekir. Bir Bitcoin piyasası ile ilgili gönderi aldığınızda Blok zinciri adres doğrulamasını kullanmamalısınız.

Bununla birlikte sosyal medyaya karşı dikkatli olmalısınız. Sosyal medyada manipüle edilmiş ekran görüntüleri ve sahte mesajlar oldukça yaygındır. Sahte bir sayfaya değil, resmi bir sosyal medya sayfasına eriştiğinizden emin olmalısınız. Kripto girişimleri için uygulamanın ya da hesapların yasal olduğundan ve dolandırıcılık sitesi olmadığından emin olmak için URL kontrolü yapabilirsiniz.

Kripto Dolandırıcılığının Cezası Nedir?

Kripto dolandırıcılığı ve cezası hakkında bilgi sahibi olarak kendinizi kripto piyasası içinde güvende hissedebilirsiniz. Kripto piyasası içinde farklı şekillerde dolandırıcılık yapan kişilerle ilgili büyük yaptırımlar söz konusudur. Herhangi bir dolandırıcılık durumu yaşadığınızda zaman kaybetmeden hemen yasal yollara başvurmanız gerekir.

Özellikle paranızı gasp eden dolandırıcılık durumlarında elinizde yer alan kanıtları saklayabilirseniz karşıdaki kişinin ceza almasını sağlayabilirsiniz. Bitcoin dolandırıcılığı siber suçlarla ve hırsızlık suçlarıyla birlikte değerlendirilir. Ancak bu piyasada pek çok açık bulunduğu için dolandırıcıları bulmak zor olabiliyor. Ancak telefon görüşmeleri, mesajlar, görüntüler ve diğer belgeleri mahkemelere ulaştırarak çözüm bulabilirsiniz. Bu suçların cezası genellikle hapis cezası ile sonuçlanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu