Genel

Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar ve Cezaları Nelerdir?

5816 kanunu Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında belirlenmiş bir kanundur. Bu kanun kapsamında Atatürk’e karşı yapılmış olan her türlü hakaret ve suçun cezası bellidir. Bu kanunun içerisinde iki farklı türde suç çeşidi vardır.

Bunlardan ilki Atatürk’e yapılan sözlü hakaretlerdir. İkincisi ise Atatürk’ün kabrine, büstüne, heykellerine ve abidelerine zarar verme suçudur. Peki, 5816 sayılı kanun nedir? Bu kanun içerisinde Atatürk hakkında yapılan her türlü olumsuz eylemin nasıl bir yaptırım ile karşılık bulacağı açık bir şekilde belirtilmiştir. 5816 kanunu sayesinde Atatürk’ün ne kadar önemli bir isim olduğu apaçık ortadadır.

Günümüzde bu kanuna rağmen Atatürk’e hakaret etmeye çalışan ve onun heykellerine vs. zarar vermeye cüret eden kimseler vardır. Atatürk Türk milletinin lideridir. Aynı zamanda tüm dünyanın imrendiği bir isimdir. Fakat buna rağmen ona karşı suç işlemekten geri kalınmıyor.

Bu hususta özellikle de sosyal medya platformları dikkat çekiyor. Çünkü Atatürk’e en fazla hakaret edilen alanlar sosyal medya platformlarıdır.

5816 kanunu kapsamı gereği bu alanlarda bile Atatürk’e hakaret eden kimseler tespit edilir ve cezaları verilir. İnsanların düşüncelerini ifade etme özgürlükleri vardır. Fakat bu konuda Atatürk’e karşı yapılan hiçbir hakaret kabul edilemez. Anayasanın 5816. maddesi bu tür durumların önüne geçilmesi açısından hazırlanmıştır.

5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun

Türk milletinin aziz ve yüce liderine karşı suç işlemek etik bir davranış olarak da kabul edilmez. 5816 sayılı kanun maddeleri bu durumu net bir şekilde ifade etmektedir. Peki 5816 nedir?

 • Atatürk’e karşı yapılan suçların detaylı bir şekilde belirtildiği ve bu suçların cezasının anlatıldığı önemli bir kanundur. Bu kanununda şu maddeler bulunur:
 • Atatürk’e alenen sövmek ve hakaret etmek 3 yıl hapis cezası ile karşılık bulur.
 • Atatürk’ün kabrini kirletmek, kırmak veya bozmak, Atatürk’ün heykellerine, abidelerine veya büstüne zarar vermek 5 yıl hapis cezası ile karşılık bulur.
 • Yukarıda bahsi geçen durumlara teşvik ise fail olarak ceza alır.
 • Madde 1’de yazılı olan suçlar basın vasıtası ile yada toplu veya umumi bir şekilde gerçekleşirse verilen ceza iki katına çıkar.
 • Cumhuriyet savcılıklarınca re’sen takibat yapılarak ceza işlemleri uygulanır.
 • Kanunun yürütülmesi Adalet Bakanlığı tarafından yapılır.

Her Türk vatandaşının bu kanununu bilmesi ve ona göre hareket etmesi gerekir. 5816 kanunu sayesinde Atatürk’e karşı yapılan suçlar azaltılır.

Atatürk’ün Hatırasına Hakaret Suçu Ve Cezası Nedir?

Hakaret etmek, yaşamakta olan bir insana karşı yapılan sözlü bir eylemdir. len bir kimseye hakaret etmek mümkün olmaz. Burada Atatürk’e hakaret suçu denilirken onun hatırasına yapılan hakaretler kastedilir. 5816 kanunu Atatürk’ün manevî varlığını korumak ve onun hatırasına sahip çıkmak içindir. Atatürk e hakaretin cezası hapistir. Ona sövmek de aynı şekilde bu ceza kapsamında yer alır.

Atatürk’ün Hatırasına Hakaret Suçu Ve Cezası Nedir?

Atatürk’ün Hatırasına Hakaret Etmek

Atatürk’ün hatırasına sahip çıkmak bizlerin görevidir. Bu hatıraya aykırı bir olgu ya da fiil gerçekleştirmeniz onun hatırasına hakaret etmeniz anlamına gelir. 5816 kanunu aslında bu hatıraları koruma altına alabilmek için çıkartılmıştır. Atatürk hakkında ileri geri konuşmak, bu büyük devlet adamının Türk milleti için göstermiş olduğu emeğe saygısızlık demektir.

Atatürk’ün Hatırasına Sövmek

Soyut ve genel nitelikli sözler ile Atatürk’ün şahsiyetine sövmek de suç olarak kabul edilir. Bu konu ile ilgili 5816 kanunu incelenebilir. Onun değerlerine karşı ağır sözler sarf etmek ya da resimlerine tükürmek de sövme eylemleri arasında kabul edilir.

Atatürk’ün Hatırasına Hakaret Suçunda Aleniyet Nedir?

Atatürk’ün hatırasına hakaret suçu, alenen bir suç olarak kabul edilir. Eğer olayda aleni bir durum mevcut değil ise Atatürk’e hakaret suçu kabul edilmez. Fakat bu suçun kabul edilmesi için bir kişinin ya da kişilerin olması da yeterli olmayabilir. Suç, birçok kişi tarafından belirsiz bir şekilde yerine de getirilebilir.

Atatürk’ün Heykel Büst Ve Abideleri İle Kabrine Zarar Verme Suçu Nedir?

Bu konu ile ilgili 5816 kanunu incelendiği zaman, Atatürk’ün heykel, büst ve abideleri ile kabrine zarar vermenin de suç olarak kabul edildiği görülüyor. Bu suçların başında tahrip etme vardır.

Atatürk’e ait olan heykel, büst ve abide ile kabrine kısmen zarar vermek demektir. Bir diğer zarar verme şekli ise kırmadır. Bu hatıraların bir parçasını ana gövdesinden ayırmak kırma suçu olarak kabul edilir.

Atatürk hatıralarının tamamen kullanılamaz hale getirilmesi ise bozma suçu olarak bilinir. Bunların yanı Atatürk hatıralarının üzerine yazı yazma, resim çizme, afiş yapıştırma gibi eylemler ise kirletme suçu kapsamında yer alır.

Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlarda Cezayı Artıran Haller Nelerdir?

Atatürk aleyhine işlenen suçlarda cezayı artıran haller de vardır. Bu haller şunlardır:

 • Suç 2 veya daha fazla kişi tarafından meydana gelirse kişilerin her birinin cezası yarı miktarda artar.
 • Toplu taşıma araçları, okul, cami gibi umuma açık veya umumi mahallerde işlenen suç sonucunda ceza miktarı yarı miktarda artar.
 • Atatürk hatıralarına fiili zarar verme ve Atatürk’e hakaret etme konusunda bir teşebbüs var ise ceza miktarı bir kat artar.
 • Eğer suç zincirleme bir şekilde meydana gelirse 1/4 veya 3/4 şeklinde bir artırım yapılır.

Atatürk’e hareket etmek ve hatıralarına zarar vermek ciddi cezalar alınmasına neden olabilecek suçlardandır.

Sonuç

Atatürk, Türk tarihinin en önemli lideridir. Fakat hala bunun bilincinde olmadan hareket eden bazı insanlar ona hakaret edip sövmekten geri durmuyorlar. Böylesine önemli bir şahsa sahip çıkmak varken ona küfürler söylemek gerçekten büyük bir haksızlıktır.

Türkiye Cumhuriyeti devleti bu bilincin farkında olan bir devlettir. Bu nedenle Atatürk’ün değerlerini korumak adına bir kanun çıkarmıştır.

5816 kanunu olarak bilinen bu kanun Atatürk aleyhine olan tüm suçları ve bu suçların karşılık bulacağı cezayı teker teker açıklamaktadır. Atatürk’e hakaret etmenin sonu hapis cezası ile sonlanır. Özellikle de sosyal medyada kendini gösteren bu suç Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takip edilir.

Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve cezaları konusunda iyi bir desteğe ihtiyacınız olabilir. https://www.sinaneroglu.av.tr/ sitesinde böyle bir ceza sürecinde ne yapılması gerektiği konusunda bilgi edebilirsiniz. Ayrıca Atatürk’e hakaret suçu ve cezası konusunda en doğru bilgilere bu site sayesinde ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Atatürk aleyhine işlenen suç ve cezaları hakkında sık sorulan sorular.

Atatürk'e Hakaret Edenleri Nereye Şikayet Edebilirim?

Atatürk’e hakaret etme suçu şikayete tabi olan bir suç değildir. Suçun ortaya çıkması halinde savcılık gerekli işlemleri başlatır.

Atatürk'e Hakaret Sicile İşler Mi?

Eğer hakaret sonucunda hapis cezası alınırsa bu suç sicilinize işleyecektir.

Atatürk Aleyhine İşlenen Suçları Kim Yürütür?

Yazılı bir suç meydana gelmişse Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından süreç yürütülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu