Genel

Resmi Nikah Yapılmadan Dini Nikah Yapmanın Sonuçları Nelerdir?

Evlenmeyi düşünen birçok insan, resmi nikah yapılmadan dini nikah yapmanın sonuçları nelerdir? sorusunun cevabını merak eder. Evlenmek isteyen insanların hukuki olarak evli görünmeleri için resmi nikah kıymaları gerekir.

Bunun yanı sıra İslam dinine göre kıyılması gereken diğer bir nikah çeşidi ise dini nikahtır. Her iki durumda da çiftler birbirlerini eş olarak kabul ederler. Ancak dini nikahın hukuki bir geçerliliği yoktur.

Çünkü işlemler devlet memuru kontrolünde yapılmaz. Bu işlem, din görevlisi tarafından yerine getirilir. Bu yüzden resmiyet içeren herhangi bir belge bulunmaz. Ancak resmi nikahta durum çok farklıdır. Her şey hukukun gerektirdiği şekilde yerine getirilir. Ve eşlere yasal olan bir cüzdan verilir.

Bu cüzdan sayesinde bireylerin kanun önünde evli sayıldıkları kesinleşir. Ülkemizde dini nikahın, resmi nikahtan önce kıyılması önemli sonuçlar doğurabilir. Özellikle de birilerini dolandırmak isteyen kişiler, resmiyetle uğraşmadan dini nikaha yönelirler. Bu işlemden sonra karşılarındaki insandan her türlü talepte bulunabilirler.

Arada resmiyet olmadığı için hukuki bir işlem gerekli olduğunda bireylerin evli oldukları kanıtlanamaz. Bu nedenle böyle bir hataya düşmek hem maddi hem de manevi zararlar doğurabilir. Eşlerin birbirlerinden yasal olarak faydalanabilmeleri için öncelikle resmi nikaha gerek vardır.

Avukat Danışmanlık

Resmi Nikah Olunca İmam Nikahına Gerek Var Mı?

Müslümanım diyen insanların, resmi nikah kıydıktan sonra dini nikahlarını da kıymaları gerekir. Bu durum aslında İslami bir uygulamadır.

Yasal olarak uygulanması gereken bir şey değildir. Ancak eşlerin birbirlerine helal olmaları için böyle bir işlem yapmaları gerekir. Ancak bunun herhangi bir zorunluluğu yoktur. Yani imam nikahlı olmasanız bile resmi nikahınızın olması yeterlidir.

Resmi Nikah Olunca İmam Nikahına Gerek Var Mı?
Resmi Nikah Olunca İmam Nikahına Gerek Var Mı?

Resmi Nikah Olmadan Dini Nikah Kıyılır Mı?

İslam nikahı olarak da bilinen dini nikah, medeni kanunda yer almaz. Ancak imamların, evlilik cüzdanını görmeden bu işlemi yapmaları yasal değildir. Öncelikle resmiyetin bulunup bulunmadığına bakılması gerekir.

Aksi halde hiçbir imam bu işlemi yerine getiremez. Ancak bu işi gizli gizli yapan din görevlileri hala vardır. Bu durumlara asla kanmamanız gerekir. Özellikle de kadınların bu hususta dikkatli davranmaları gerekiyor.

Resmi Nikah Olmadan Dini Nikah Kıymak Suç Mu?

TCK’nın 237. maddesinde resmi nikahın olmaması halinde dini nikahın yapılması suç sayılmıştır. Buna rağmen işlem yapan görevlilere ceza verilmektedir. Dini nikahsız birlikte olmak istemeyen çiftlerin bu ayrıntıya dikkat etmeleri gerekiyor. Eskiden resmiyet istenmeden de imam nikahı kıyılmaktaydı. Ancak son dönemlerde yaşanan olumsuzluklar, bu kanunun yürürlüğe girmesine neden olmuştur.

Resmi Nikah Olmadan Dini Nikah Yapılması Neden Yasaklandı?

Bu uygulamanın yasaklanmasının nedenleri şunlardır:

  • Kadının haklarını korumak için.
  • Aile hayatının korunması için.
  • Kadının hukuki olarak birtakım haklara sahip olabilmesi için.
  • Çocukların haklarını korumak için.

Kamu düzenini ve kamu yararını sağlamak amacına yönelik böyle bir karar alınmıştır. Türkiye’de yaşayan her vatandaş bu karara uymak zorundadır. Aksi halde birtakım cezalar verilir.

Resmi Nikah Yapmamanın Cezası Nedir?

Bazı çiftler resmi nikahsız olarak yaşamaya başlarlar. Bu durumda bile kendilerini eş olarak gördüklerini ifade ederler. Ancak sözle yapılan bu ifadenin hukuki bir geçerliliği yoktur. Evlilik cüzdanı olmadan imam nikahı yapan çiftlere ve görevliler 2-6 aya kadar hapis verilmektedir.

Dini Nikah Olmazsa Ne Olur?

Dini bir ritüel olan imam nikahı, her insanın yapması gereken bir işlem değildir. Bu nedenle evlendiğiniz insanla böyle bir nikah kıymasanız da olur. Bu durum sadece evliliğin Allah katında da geçerli sayılabilmesi içindir. Genel olarak her Müslüman bu uygulamayı da yerine getirir. Çünkü bu şekilde evlenmek, çok eskiden beri süregelen bir ritüeldir.

Dini Nikah Olmazsa Ne Olur?
Dini Nikah Olmazsa Ne Olur?

Resmi Nikah Olmazsa Ne Olur?

Resmi nikah olmazsa çok şey olur. Öncelikle eşler, birbirlerinden hak alma konusunda bir şey iddia edemezler. Ayrıca bu evlilikten doğacak olan çocuk da birtakım haklardan mahrum kalır. Kamu düzeninin bozulmaması için resmiyetin sağlanması önemlidir. Çiftler, Medeni Kanuna göre her yerde evli sayılabilmek için buna ihtiyaç duyarlar.

İmam Nikahının Geçerliliği Nedir?

Bu nikahın kanun karşısında hiçbir geçerliliği bulunmuyor. Sadece Allah katında geçerli olan bir durumdur. Bu nedenle imam nikahı kıyarak eşinizin üzerinde hakkınızın olduğunu kimseye kanıtlayamazsınız. Bu tür durumlara düşmemek için önce kanun önünde evlenmeniz gerekiyor.

Türkiye’de İmam Nikahı Kıymak Yasak Mı?

Böyle bir uygulama ülkemizde yasak değildir. Çünkü Türkiye’nin geneli Müslümandır. Ve dine göre bu nikahın yerine getirilmesi icap ediyor. Yasak getirilen konu ise resmi nikahsız imam nikahının olmaması gerektiğidir.

Türkiye'de İmam Nikahı Kıymak Yasak Mı?
Türkiye’de İmam Nikahı Kıymak Yasak Mı?

Resmi Nikah Mı Dini Nikah Mı Önemli?

Hukuki açıdan bakıldığı zaman resmi nikahın çok önemli olduğunu fark edeceksiniz. Özellikle de kadın haklarının korunması için gerekli olan bu işlemler, devletin sizi eş olarak kabul edebilmesini sağlar. Bu evlilikler sayesinde hem maddi hem de manevi bir hakka sahip olursunuz. Kanunda evli sayılmanız, size her türlü süreçte yardım edecektir.

Sık Sorulan Sorular

Resmi nikah yapılmadan dini nikah yapmanın sonuçları nelerdir? sorununun cevabı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Hukuki olarak evli sayılmanın gerekliliği olan resmi nikahın yanı sıra İslami esaslarda dini nikahın da kıyılması gerekiyor.

Bazı durumlarda resmi nikah yapmadan dini nikah yapma durumu söz konusu olsa da bu konudaki kurallar oldukça açık.

Resmi Nikah Olmadan İmam Nikahı Kıymak Suç Mudur?

aResmi nikah kıymadan birliktelik yaşamak isteyen çiftlerin imam nikahının yapılması TCK’nın 237. maddesine göre suç sayılıyor.

Dini Nikah Hukuki Yaptırımı Nedir?

Aralarında resmi nikah olmayan çiftlerin dini nikah ile evlendirilmesi hakkında 2 aydan başlayıp 6 aya kadar hapis cezası yaptırımı uygulanır.

Resmi Nikah Yapmak Zorunlu Mu?

Günümüzde çocuk ve kadın haklarının korunabilmesi için resmi nikah kıyılması zorunludur.

Evliyken Başkasıyla İmam Nikahı Kıymak Suç Mu?

Evli olduğu halde başka biriyle imam nikahı kıyan kişi suç işlemiş sayılır.

Resmi Nikah Neden Şart?

Soy bağının kesinlikle kazanması ve aile birliğinin korunması için resmi nikah şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu