Makaleler

Reddi Miras (Mirasın Reddi) Davası 2024

Miras; bir kişinin vefatının gerçekleşmesinden sonra, vefat eden kişi ile kan bağı bulunan yakınlarına yani mirasçılarına kalan, ilgili kişinin her türlü malı, mülkü, serveti veya terekesi olarak adlandırılmaktadır. Aksi bir durum olmadığı takdirde miras, mirasçılar arasında hukuki olarak pay edilmektedir. Mirasçılara bağlı olarak reddi miras yoluna da gidilebilmektedir.

Reddi miras, mirasçıların kendisine kalan mirası hukuki olarak kabul etmemesi ve o mirastan olumlu veya olumsuz herhangi bir şekilde sorumlu olmadığını ilgili makamlara bildirmesidir. Reddi miras davası, miras bırakan kişinin son ikamet ettiği yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurularak başlatılmaktadır. 2 çeşit reddi miras davası bulunmaktadır.reddi miras nedirjpg

Mirasın hükmen reddi ve mirasın gerçek reddi. Mirasın hükmen reddinde miras bırakan kişinin borçları mal varlığından fazla ise miras hükmen reddedilir. Mirasın gerçek reddinde ise durum mirasçıların tercihine bırakılmaktadır.

Reddi Miras Süreci

Reddi miras süreci, kişinin vefat ettiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde başlatılması gereken bir süreçtir. Yani reddi miras süresi 3 aydır ve ilgili kişilerin bu süre içerisinde başvurularını yapmaları gerekmektedir. Bütün gerekenler doğru bir şekilde yapıldığı takdirde reddi miras gerçekleşmektedir. Kişinin isteğine göre mahkeme, kişiye mirası reddettiğini gösteren resmi bir belge sunmaktadır.

Genel olarak bakıldığında reddi miras davası süreçleri zahmetsiz gözükse de birçok kişinin aklına onlarca soru takılmaktadır. Bu sorular arasından en yaygın olanları ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

Miras Ne Kadar Sürede Reddedilir?

miras reddi nasıl yapılır

Reddi miras davası, kişinin ölümünden 3 ay sonrasına kadar gerçekleştirilebilmektedir. Mirasçının, ilgili kişinin ölümünden haberinin olmadığı kanıtlanır ise 3 aylık süre uzatılabilir. Vefat eden kişinin borçları, mal varlığından fazla ise başvurmaya gerek kalmadan miras reddi gerçekleştirilir.

Mirasın Reddi Halinde Miras Kime Kalır?

Mirasın paylaşımını yapacak mirasçılar, Türk Medeni Kanunu’nun 495. ve 502. Maddelerine istinaden sırasıyla şu şekilde belirlenmektedir;

 • 1- Kan Hısımları (Altsoy, Anne ve Baba, Büyükanne ve Büyükbaba, Evlilik Dışı Hısımlar)
 • 2- Sağ Kalan Eş
 • 3- Evlatlık

Mirasın öncelikli hak sahipleri, yani kan hısımları ve altsoyların tamamı mirası reddettiği takdirde miras, sağ kalan eşe intikal etmektedir. Vefat eden kişinin sağ kalan eşi de mirası reddederse miras hakkı, varsa evlat edinilmiş kişiye, yoksa devlete geçmektedir.

Mirastan Red Altsoyu Etkiler Mi?

Bütün mirasçıların mirası reddetmesi halinde miras, iflas hükümlerine göre tasfiye edileceğinden mirası ret hakkı altsoya geçmez.

Mirasın Reddi Davası Duruşmalı Mı?

Reddi miras dilekçesi, sözlü veya yazılı bir şekilde gerçekleştirildikten sonra sulh hakimi gerekli araştırmaları gerçekleştirir ve kararı tescil eder. Bu aşamada mirasçının duruşmaya gelmesi zorunlu değildir. Mirasçının duruşmaya gelmediği takdirde davası geçersiz sayılamaz.

3 Aylık Hak Düşürücü Süre Geçtikten Sonra Miras Reddedilebilir Mi?

Mirasın hükmen reddedildiği davalarda herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Bu 3 aydan uzun veya kısa sürelerde gerçekleşebilmektedir. Mirasın gerçek reddinde ise 3 aylık süre içerisinde herhangi bir ret beyanı bulunmadıysa miras reddedilemez. Ancak kişi ölümden haberdar olmadığını kanıtladığı takdirde bu süre uzatılabilir.

Reddi Miras Yapan Emekli Maaşı Alabilir Mi?

Mirasın reddi ile ölüm aylığı alma arasında herhangi bir engelleyici sebep bulunmamaktadır. Yani reddi miras emekli maaşı alımını engellemez.

Veraset İlamı Alındıktan Sonra Reddi Miras Yapılır Mı?

Medeni kanun çerçevesinde miras, veraset ilamı alındıktan yani mirasın mirasçılarının kim olduğu belirlendikten sonra da reddedilebilmektedir. Veraset ilamı, mirasın reddine engel değildir.

Mirasın reddi süreçleri hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Reddi Miras İçin Ne Yapmak Gerekir?

Reddi miras kişinin vefatından sonra 3 ay içerisinde başlatılması gereken bir süreçtir. Mirasçı, miras bırakanın son yerleşim yerindeki Sulh Hukuk Mahkemesine yazılı veya sözlü beyanda bulunarak mirası reddedebilir. Miras kısmen reddedilemez.

Reddi Miras Halinde Miras Kime Kalır?

Mirasın ilk hak sahipleri kan hısımları ve alt soylardır. Tamamı mirası reddettiği takdirde miras sağ kalan eşe verilmektedir. Eğer o da red ederse, varsa evlat edinilmiş kişiye yoksa devlete kalmaktadır.

Reddi Miras Yapınca Ne Olur?

Mirasın reddi, reddeden ile mirası reddedilenin terekesi ile olan ilişkiyi ortadan kaldırır. Kimin mirası reddedilmişse, onun terekesi ile olan ilişkisi kesilmiş olur.

Reddi Miras İcra Takibini Durdurur Mu?

Mirasçı mirası kabul veya reddetmemişse mirası red süresince mirasçı hakkında takip yapılamaz. Bu maddenin uygulanabilmesi için icra takibinin mirasın reddi süresinde yapılması gerekir.

İlgili Makaleler

104 Yorum

 1. Kardeşim reddi miras yaptı ve kabul edildi yeniden veraset ilamı çıkarmalıyımmı? İcra dosyası kalktıktan sonra mı veraseti almalıyım? Nası bir yol takip etmeliyim.

  1. Yunus Bey merhaba,

   Mirasçılık belgesi aksi ispatlanana kadar geçerliliğini koruyan bir belge olup durum değişikliğinde tekrar çıkartılması gerekir. Bu sebeple reddi miras yapılması halinde bu durum belirtilerek yeniden mirasçılık belgesi çıkartılması gerekir. İyi günler dilerim

 2. Merhaba kolay gelsin babam öldüğünde reddi miras yapmak zorunda kaldık. Babam öldükten 7 yıl sonra ortaya dedemden kalan miras ortaya çıktı biz torunları olarak mirastan pay alabilir miyiz. Yanlız dedem babamdan önce ölmüş

  1. Zeliha Hanım merhaba,

   Reddi miras, terekenin bir bütün olarak reddi anlamına gelmektedir. Dedeniz Babanızdan önce vefat etmesi sebebi ile torunları olarak size düşen bir pay bulunmamaktadır. Ayrıntılı olarak bilgi almak için dilerseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz. İyi günler dilerim.

   1. reddi miras öncesi alınan veraset ilamı ile intikal yapılmış, yeni veraset ilamı alındı ancak tapu bu yeni veraset ilamına dayanarak önceki veraset ilamına ile yapılan intikalin düzeltilmesi işlemini yapmıyor , illa ki reddi miras öncesi alınan veraset ilamını iptal ettirmek mi gerekiyor?

    1. Büşra Hanım merhaba,

     Veraset ilamı aksi ispat edilene kadar geçerliliğini koruyan bir belgedir. Daha önce veraset ilamı alınmış ise yeniden talep edilmesi için mirasçılık durumunda değişiklik olması gerekmektedir. Eğer bu şekilde bir değişiklik söz konusu değil ise veraset ilamının iptali gerekir.

     1. Peki noterden aldığımız ilk alınan veraset ilamını nereden iptal ettiyoruz, ve bunu iptal ettirdikten sonra e-devletten nasıl sildirebiliriz

   2. Selamlar. Vefattan elli gün sonra veraset ilamı verdim. Henüz cevap gelmedi. Mirasçılar belirlendikten sonra sanırım reddi miras yapabiliyorum. Ancak cevap gelmediği için reddi miras için gereken üç aylık süre dolmuş oldu. Verdiğim veraset ilamı süreyi uzatır mı?

    1. Levent bey merhabalar,

     Reddi miras süresi vefat tarihinden itibaren başlamaktadır. Bahsettiğiniz durum süreyi uzatmaz. tereke borca batık ise bu konuda mirası reddetme yoluna gidebilirsiniz.

     İyi günler dilerim.

 3. reddi miras öncesi alınan veraset ilamı ile intikal yapılmış, yeni veraset ilamı alındı ancak tapu işlem yapmıyor buna dayanarak, illa ki ilk veraset ilamını iptal ettirmek mi gerekiyor?

  1. Büşra Hanım merhaba,

   Veraset ilamı aksi ispat edilene kadar geçerliliğini koruyan bir belgedir. Daha önce veraset ilamı alınmış ise yeniden talep edilmesi için mirasçılık durumunda değişiklik olması gerekmektedir. Eğer bu şekilde bir değişiklik söz konusu değil ise veraset ilamının iptali gereekir.

 4. 15 yıl oldu babam vefat e deli. Borçları çoktu. Biz reddi miras yapmadık. 15 yıl sonra reddi miras tek başıma yapabilir miyim. 3 kardeşiz. Ben reddi miras yapmak istiyorum. Bu mümkün mü acaba? 3 mirasciyiz. Ben tek başıma yapabilir miyim? Babamın vergi borçları çıktı? Nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Meryem Hanım merhaba,

   Terekenin borca batık olması halinde üç aylık süre geçmiş olsa dahi reddi miras yapılabilmektedir. Dilerseniz ayrıntılı olarak bilgi almak için büromuzla iletişim kurabilirsiniz. İyi günler dilerim.

 5. 10 kardeşiz. Babam vefat etti. Ben reddi miras yaptığımda bana düşecek pay bana verilmeyip, bana düşecek miktar kadar benim çocuklarıma mı verilecek

  1. Ayhan bey merhaba,

   Evet, reddi miras yapılması halinde kişi muristen önce vefat etmiş gibi değerlendirilir. Reddi miras yapmanız halinde miras alt soyunuza geçer.

   1. Merhaba Reddi miras yaptık fakat halen icra takipleri geliyor gelen icra dosyaları ile ilgili bir şey yapmamız ve ya bir yere başvurmamız gerekir mi ? Reddi mirasın sonucunu da nereden görebiliriz .
    Biz reddi miras yapınca miras oğluma kalmış gözüküyor borçlar da mı çocuğuma kalır bu durumda ?

 6. Merhaba Sinan Bey Babamız 2021 Yılında Vefat Etti Abimiz Reddi miras İçin Başvurdu ozmn Noterden mirascilik Belgesi ni Aldık mecburen Şimdi 6 aylık Yasal Süre Geçti Sulh mahkemesinden yeni veraseti çıkarttık abimizin hakları çocuklarına geçmiş ve yeni belge alında intikal yaptiramiyoruz nüfusta hala red yapan abimiz gözüküyormuş nüfus a gidiyorum biz dusuremeyiz diyor vergi dairesi abiniz nüfusta Gözüküyor diyor nasıl bir yol izlemeliyiz teşekkürler

  1. Muhammet bey merhaba,

   Mirasçılardan herhangi biri reddi miras yapması halinde, reddi miras yapan muristen önce vefat etmiş sayılır ve miras altsoya geçer. Bu sebeple abiniz reddi miras yapması halinde miras payı varsa bir alt soyuna geçer.

   1. Merhaba,
    Yargitay 17 HD. 2021/3101 K. sayili ilami uyarinca “Mirasin birinci derecedeki mirascilarin tamami tarafindan reddi halinde, miras ikinci derecedeki mirascilara gecmez.” seklindeki kararini dikkate alirsak, mirasi reddeden kisinin altsoyunun mirasa hak kazanmadigi sonucu ortaya cikmiyor mu acaba?

    1. Merhaba,

     En yakın yasal mirasçıların tamamı tarafından reddi miras yapılmamış ise reddi miras yapan kişi, miras bırakandan daha önce vefat etmiş sayılır ve miras altsoya geçer.

   2. Merhaba,
    Yargitay 17 HD. 2021/3101 K. sayili ilami uyarinca “Mirasin birinci derecedeki mirascilarin tamami tarafindan reddi halinde, miras ikinci derecedeki mirascilara gecmez.” seklindeki kararini dikkate alirsak, mirasi reddeden kisinin altsoyunun mirasa hak kazanmadigi sonucu ortaya cikmiyor mu acaba?

    1. Merhaba,

     En yakın yasal mirasçıların tamamı tarafından reddi miras yapılmamış ise reddi miras yapan kişi, miras bırakandan daha önce vefat etmiş sayılır ve miras altsoya geçer.

 7. Babam 2009 yılında vefat etti.3 aylık süre içinde annem ve kardeşlerimle mirası RED ettik…Dedem 2021 yılında vefat etti,”babamdan dedeme borc gelirmi miras yoluyla bizide etkilermi vergi,sgk şahıs borçları vs.

  1. Fatih bey merhabalar,

   En yakın mirasçıların tamamı tarafından reddi miras yapılması halinde miras bir sonraki zümreye geçmez. Mahkeme tarafından terekenin tasfiyesi gerekir.

 8. Mrb 2021 yilinda babam vefat etti bizde 1 ay icinde 3 kardes reddi miras ettik ama yine icra kagitlari geldi gelen icralara reddi miras yaptigimizi belirttik itiraz ettik ama bunun sonu yok gibi ayni sirket yine icra kagitlari gondermeye devam ediyor acaba reddi miras sonuclanmadimi yanlis birseymi yaptik bununla nasil bas edecegiz acaba

  1. Gül hanım merhaba,

   Bahsettiğiniz şirket tarafından veraset ilamı çıkartılmış ise onun iptali için dava açmanız gerekmektedir. Dilerseniz bu konuda büromuzla iletişim kurarsanız ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz.

 9. Kolay gelsin babam geçen sene vefat etti ve biz 3 ay içinde reddi miras yaptık. Bu gun sgk dan icra kağıtları geldi varisleri olarak gözüküyoruz. Mal varligi bildirimi ve ödeme için 15 gun süre vermişler. Açılan bir icea dosyası da yok e devletten bakınca. Bizreddi miras karar dosyasını hangi kuruma nereye nasıl sunacağız tam olarak?

  1. Emre bey merhaba,

   Bu konuda ödeme emrinin iptali için dava açmanız gerekmektedir. Dilerseniz bu konuda ayrıntılı olarak bilgi almak için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

   İyi günler dilerim.

 10. Teyzemin icra borcu var reddi miras yapmasa kardeşleri ile olan evi satılabilirmi veraset intikal yapıldıktan sonra icra cıkarsa reddi miras yaparsa olurmu birde reddi miras mahkeme sonucu ne kadar sürer avk bey

 11. Merhaba ben annemin ölümünden sonra reddetti miras yaptım kabul edildi fakat bu kesinleşmiş kararla adliyeye gitmiş babamlar ve onlar bu kararı almadan miras davası i kabul etmişler .Benim yaptığım reddi miras gözükür mu

  1. Neslihan hanım merhaba,

   Reddi miras yapıldığı hususunun belirtilmemesi halinde mirasçı olarak görünmeniz muhtemeldir. Genelde mahkemeler tarafından bu durum gözetilmemektedir.

 12. Merhaba;
  Bosandigim Eşim vefat etti ama biz resmiyette ayrıldık tek varisi kızım bankada biraz birikimi vardı kızım parayı benim hesabıma gecirdi.daha sonra çok borcu olduğunu öğrendik vefat edeli 2 ay oldu reddi miras versek bu çektiğimiz parayı geri vermemiz mi gerekiyor.

 13. Babam 16.08.2021 tarihinde vefat etti. Ve bu tarihten 3 gün sonra emekli maasi hesabına yattı. Mirasçıların dan biri bu emekli maasin bir kısmını kendi hesabına .mobil bankacılık aracılığıyla kendisine eft yapmiş. Geriye kalan kısmını ssk geri almış. Ama bu olayla ilgili bize bildiri gelemedi ssk dan.
  5 ay sonra babamın borçlarından dolayı bizlere icra takibi geldi. Bizde reddi miras için mahkeme ye başvuruda bulunduk. Babamı n üzerinde emekli maaşını dan başka hiç birsey yoktu. Hukuken emekli maasi miras sayılmıyor. Yukarıda belirt tiğim işlemi yapan kişi mirasi kabul etmis sayilirmi. Ayrıca kabul etmis saylilirsa diğerleri Red etmis olursa diğer kardeslerine düşen payida mi kabul etmiş sayılır teşekkürler

 14. Merhaba ben babamın mirasini red ettim.mirasin ben hariç diğer kardeşlerime kalmasını istiyorum.bu şekilde benim payım çocuklarıma kalır mı çocuklarıma herhangi bir mirasın kalmasını istemiyorum ne yapmalıyım.

 15. Merhaba,
  Ben şimdiden reddi miras yapmak istiyorum? babam annem daha hayatdalar kardeşlerimde var ama ben mirasdan hiç bişey istemiyorum nasil yapa bılırım

 16. Selam annem vefat etti biz mirasçılar hepimiz reddi miras yaptık şimdi ise annemden kalan miras yarısı annemin yarısı başkasının o başkası araziyi almak istiyor araziyi kimden alabilir herkez reddi miras yaptı

 17. Merhaba Sinan Bey dedemiz 23 şubat 20202 Yılında Vefat Etti dayımız Reddi miras İçin Başvurmuş(10 mayıs 2022) de
  reddi miras yaptı biz onun reddi miras yapmadan önce noterden mirascilik Belgesi ni Aldık mecburen.yeni veraseti çıkarttık hala dayısımız reddi miras yapmasına karşılık noterde hala mirascı çıkıyor .noter sulh hukuk la tekrar görüşün dedi gittim dayınızın reddedmesi halinde alt soyuna geçer dedi bu altsoyun ne yapması lazım .yeni veraset ilamını nasıl alacağız. sonra notere gittim noter reddi miras kararımız ektedir yeni veraset ilamı talep etmekteyiz demeniz lazım dedi sulh hukuk yazı işleri alt soylarda dava açacak biz bu mirası istemiyoruz die dedi ne yapacağım yardımcı olur musunuz . çok teşekkürler saygılar.

  1. Özge hanım merhaba,

   Reddi miras yapıldığı hususu belirtilmemesi halinde ne yazık ki mahkemeler bu durumu resen incelemiyorlar. Bu sebeple kişi daha önce reddi miras yapmış olsa dahi mirasçılık belgesinde görülmektedir. Reddi miras halinde kişinin payı bir alt soya geçer. Ayrıntılı olarak bilgi almak için büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

   İyi günler dilerim

 18. Merhabalar Sinan bey 2 ay önce eşimin babasını kaybettik. Veraset ilamını alıp sonrasında çıkacak sonuçlara karşı reddi miras yapabilirmiyiz.

 19. Merhabalar..kayinbiraderim temmuz 2021 tarihinde vefat etti..ölen kayinbiraderimin çocukları reddi miras yaptılar..böyle olunca borç ve alacakları kayinbiraderimin kız kardeşi olan eşime miras olarak kalır mı..

 20. Merhaba Sinan bey kardeşim 23 martta vefat etti eşinden bosanmisti geçen sene borclarida vardı.Çocukla annesi reddi miras yapmışlar kabul edilmiş babamda reddi miras yapmak için mahkemeye veraset ilamı için başvurdu ancak reddedilmiş nedenini bilmiyorum bu miras bana eşime ve çocuklarıma kadar ulaşırmı birde babamın veraset ilamı başvurusu neden reddedilmiş olabilir şimdiden teşekkür ederim değerli cevabınız için

  1. Mehmet Bey merhaba,

   En yakın yasal mirasçılar tarafından reddi miras yapılması halinde miras, bir alt ya da üstsoya geçmez. Mahkeme tarafından terekenin tasfiyesi gerekir. Talebinizin bu sebeple reddedildiğini düşünüyorum. Ayrıntılı bilgi için dilerseniz büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 21. Babamın borcu var dedem ve ninemin kalan ata toprakları bulunuyor ve onlar öleli 10 yılı geçti veraset ilamı cikarilmadi babam reddi miras yapma hakkı var mı yada nasıl bir yol izlemeliyiz

 22. Merhaba
  Babam 20.06.2022 tarihinde vefat etti Abim borçlarından dolayı Reddi miras davası açtı mahkeme sonuçlandı ancak hala noterde ekranlarında mirasçı olarak görünüyor. Veraset ilamı nı cikarttigimizda mirasçı olarak görünecek dedi Noter ne yapmamızı önerirsiniz

 23. Sinan bey merhaba.
  Babam vefat ettikten sonra yasal süre içerisinde reddi miras yapmak zorunda kaldık.biz reddi miras yaptıktan 5 ay sonra hakkımızda icra dosyası açıldı ve şehir dışında olduğum için tebligat elime ulasmadi muhtarliga birakilmis ve benim hic bir sekilde haberim olmadı. İcra dairesine reddi miras yaptığımı ve icra takibinin durdurulması talebiyle başvurdum ancak tebligat gönderildiğini ve tebligattan sonra itiraz süresinin dolduğunu ve takibin durdurulmayacagi icra dairesi tarafından belirtildi.Reddi miras yaptığım halde Ben bu borçtan sorumlu muyum me yapmam gerekiyor.

 24. Sinan bey merhaba, ocak 2022 de babam vefat etti sonra bankalara borcu olduğunu öğrenince yasal süre içinde reddi miras talebinde bulunduk ve kabul oldu. 8. Ayda bir varlık yönetim fonu ben ve kardeşlerime babamın borcundan dolayı icra takibi başlatmış. Dışında olduğum sırada da tebligat gelmiş ve muhtarlığa bırakılmış ablama tebligat gidince öğrendim. İcra dairesine itiraz için başvurdum ama daire tebligat tarihinden sonra yasal itiraz süresi dolduğu için takibin devamına karar verdi. Simdi biz zaten reddi miras yapmış bulunmaktayız. Bu icra takibinin sonucu ne olur. Biz bu borçtan sorumlu muyuz. Nasıl bir yol izlememiz gerekir. Şimdiden teşekkürler

 25. Merhaba
  Esim vefat etti
  Çok borcu vardı
  Kucuk Kızım ve kendi adıma reddi miras yaptık
  Duruşma gününe daha 1 ay var
  Ancak bu surecte ailesi hem mirasindan mahrum olmayalım hem de çocukları rahat uyusun diye eşimin borçlarını ödediler
  Davamızı geri çekebilir miyiz?
  Yoksa mahkeme bir art niyet düşünüp reddeder mi

 26. Merhaba
  Reddi miras yapan kişinin sonucunu nasıl öğrenebilirz. Reddi miras yapan kişi ile iletişim kurmuyoruz. Dava sonucunu öğrenmek istiyoruz

  Teşekkürler

 27. merhaba; dedem rahmetlik oldu. annem reddi miras yaptı fakat dayım reddi miras yapmadı. annemin payı bana ve kardeşlerime aktarılmış. şimdi ben ve kardeşlerimde hem kendimize hemde cocuklarımıza reddi miras talebinde bulunduk.
  ilk sorum şu reddi miras yapınca biz kanunen ölmüş hükmünde olduğumuza göre eşlerimize de mi miras düşer. ikinci olarak ileride yeni çocuklarımız olursa onlar için de reddi miras yapacak mıyız? teşekkürler.

 28. Merhaba Sinan Bey ,
  Babam vefat etti bu sebeple mirasçıları olarak reddi miras yapmak istiyoruz. Veraset ilamınımı dakesin olarak cikartmak zorunda mıyız ?
  Teşekkürler, saygılarımla.

 29. Merhaba Sinan bey mirasçılardan 1 kişi reddi miras yaptı veraset ilanı 4 kişi adına çıkmıştı biz bunu 3 kişiye düşürecez fakat reddi mirası yapan kişi bize miras sonucunu vermiyor biz bu sonucu diğer mirasçılar olarak nasıl alabiliriz.. Reddi Mirası yapan kişi İstanbulda yaşıyor diğer 3 mirasçı iskenderunda..

 30. Mirasçi reddi miras yapmış ise mirası ilk öncelik alt soyuna mı yoksa kan hısımına mı geçer

 31. Merhaba ben maddi durumum olmadığı için anne ve babama reddi miras açamamıştım bir avukata danışacak durumumda yok size 2 sorum olacak cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz cevaplamazsanızda yinede teşekkür ederim.
  1.ben babam öldükten sonra 88.günde adli yardım talepli reddi miras davası açtım ve 89.günde bana 2 ay sonrasına duruşma günü verildi ve adli yardım talep evraklarımı eklemem için 2 hafta süre verildi ama ben borç harç bularak gider avanslarını ve harçlarını 90. günde ödedim yardım talebi evraklarını yaptırmadım ama dosya zaten açılmıştı. duruşma 2 ay sonra yapılacak olması davanın süresini etkiler mi? 3 aylık süreyi aşmış olur muyum?
  2. Annemin icraları sebebiyle iş yerime hacizler geldiği için adli yardım talepli bankaya hükmen reddi miras davası açtım benden dosyaya 1 hafta içinde mirasçılık belgesi eklemem istendi (bana henüz tebliğ gelmedi ama ben aynı gün uyapta gördüm tensip zaptını) ama ben mirasçılık belgesinide çıkaramadım çünkü ücreti bulamadım ama 8.günde e devlette bankanın aldığı mirasçılık belgesini gördüm onu indirdim dosyaya ekledim haftasonu olduğu için henüz onay bekliyor. 1 haftalık süre 1 gün geçtiği için bu mirasçlık belgesi kabul edilmez mi? ve bankanın talebiyle alınan belge olduğu için kabul edilmez mi diye şüphelerim var? ayrıca adli yardım talebim reddedilmiş fakat dosya açık hatta hala deliller toplanıyor ama benim ödeme yapmam için 2 hafta sürem var bu süre tebliğ tarihinden mi başlayacak yoksa uyapta benim gördüğüm tarihten mi? Hepsini cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden çok teşekkür ederim kolay gelsin.

 32. Merhaba

  Babam 2008 yilinda vefat etti. Annem ve kardesimle beraber mirasi red ettik. Dedem 2017 yilinda babannem 2020 yilinda vefat etti. Biz kalan mirastan hak alabilir miyiz? Teşekkürler

 33. 3 çocuğum var bazı nedenlerden dolayı 2 sini mirasımdan mahrum etmek istiyorum bu mümkün mü

   1. Sayın avukat 01.12 2022 de çıkan marascilik belgesinden mirasçı olduğumuz yeni öğrendik bız şimdi bu mirası red yapabilirmiyiz

 34. Merhaba olen babamın borçlarından dolayı reddi miras yaptim davam kabul gördü 2018 de şimdi veraset ilami çıkarsam bir sorun olurmu borçları kabul etmiş olurmuyum tesekkur ederim

 35. Merhaba,
  Eşimin babası 3 yıl önce vefat etti. Babası ile annesi ayrıydı ve gorusmuyorlardi. Babası vefat ettiğinde eşim veraset ilanı belgesi aldı. Daha sonra yani 3 yıl sonra bir çok borcu olduğunu öğrendik kapımıza icra kağıtlari gelmeye başladı. Reddi miras yapabilir miyiz borca batık olarak başvurabilir miyiz . Borca batık demek hangi borçları kapsıyor yardımcı olabilir misiniz. Tesekkurler

 36. Merhaba annem in ölümümden sonra,borcundan dolayı reddi miras yaptım.kızkardeşim yapmadı.annemin bankaya borcu vardı,borç eski eşime oturduğumuz evin yüzde 15 anneme ait olduğu İçin ipotek verdi.banka kefil saymış.
  Sorum şu ben reddi miras yaptım borç çocuklarıma kalırmı

 37. Merhaba,baba hayatta mirasından feragat etmek istiyorum.Bunu babaya gerek kalmadan ben yapabilir miyim,babanın itiraz hakkı var mıdır? Feragat için nereye gitmeliyim?
  Teşekkürler

 38. öncelikle tüm sorulara sabırla ve detaylı cevap verdiğiniz için teşekkürler. esim ve ablası 2 kiz kardeş. anneleri 2011 yilinda babaları 2016 yilinda vefat etti. yasal süresinde babalarına reddi miras yaptılar. olumlu sonuçlandı.
  gecen hafta annelerinden bir miras kaldığını ogrendik. annelerinin babasindan miras kalmış.
  annelerinden kalan bu mirasta paylarını alsalar babalarına yapmış olduklari reddi miras etkilenir mi. olumsuz sekilde etkilenirse ne yapmamız gerekir.
  cevabınız için şimdiden teşekkürler

 39. Merhaba ben reddi miras yaptım ve kabul oldu. ancak halen babamın borçlu olduğu mahkemelerden dilekçeler alıyorum ve mirasçı olarak gözüküyorum. Bunun ile ilgi benim bir şey yapmama gerek var mı?

 40. Merhaba sinan bey babam henüz yeni vefat etti biz 3 kardeşiz annem ve 1 kardeş reddi miras yaptı miras 2 kardeş ve 1 alt soya geçti mirasın geçtiği alt soy da reddi miras yaparsa onun payı kalan 2 kardeşe mi geçer

 41. Merhaba, üvey annemiz babamız öldükten sonra raddi miras yaptı. Üvey annemizin alt soyu bulunmamaktadır. Yani çocuğu yoktur. Bu durumda miras baamın çocukları arasında mı dağıtılır. Ücey annemin kardeşlerine miras kalır mı? Teşekkürler

 42. Merhaba, üvey annemiz babamız öldükten sonra raddi miras yaptı. Üvey annemizin alt soyu bulunmamaktadır. Yani çocuğu yoktur. Bu durumda miras baamın çocukları arasında mı dağıtılır. Ücey annemin kardeşlerine miras kalır mı? Teşekkürler

 43. Merhaba. Babam vefat ettikten sonra bir avukata reddi miras davası dilekçesi hazırlattım. Avukat bey veraset ilamına gerek olmadığını belirtti. Veraset ilamı yapmadım. Mahkememi bulunduğum ilde ki adliyeye, babamın ölmeden önce son ikametgahının olduğu sulh hukuk mahkemesine gönderilmek üzere teslim ettim. Davam açık olarak görünüyor. Veraset ilamı yapmamış olmam davaya olumsuz etki eder mi ? Dava açılalı 40 gün kadar oldu. Herhangi bir sonuç veya duruşma tarihi belirlenmedi henüz.

 44. iyi günler.Eşime babasından miras kaldı fakat banka borcundan dolayı fona devrolan icrası var reddi miras yapılmaz ise miras hissesinin tamamına mı el konulur yoksa borc kadarına mı?Birde reddi miras yapılır ise eşimin annesi yaşıyor ve birde erkek kardeşi var eşim reddi miras yaptığında eşimin payı kime kalır çocuklarina mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu