Makaleler

Kişisel Verileri Ele Geçirme ve Yayma Suçu

Kişisel verileri ele geçirme ve yayma suçunu kapsayan unsurlar bilinmesi gereken ve hukuki olarak ciddi yaptırımları olan suçlara sebep olur. Her kişinin kendi özel ve kişisel bilgilerinin korunması ve saklanması hakkı vardır. Bunların yasa dışı ve kasıtlı olarak ele geçirilmesi ve yayılması suçtur. Bu suça sebep olacak unsurlar da oldukça fazladır.

Kişisel Veriler Nedir?

Kişisel veriler, bir kişiye ait olan her türlü kişisel bilgidir. Kişisel verilerin kapsadığı konular:

  • İsim ve soy isim
  • Telefon numarası
  • Adres
  • Plaka
  • Kimlik numarası
  • Fotoğraf
  • Görüntü
  • İmza

Bunlar ve bunlar gibi, kişiye özel olan tüm bilgiler kişisel verilere girer. Kişisel verilerin korunma kanunu, kişilerin bu bilgilerinin ele geçirilmesini ve yayılmasını önlemek amacıyla çıkarılan kanundur.

Kişisel Veriler Nedir?
Kişisel Veriler Nedir?

Özel Nitelikli Kişisel Veri

Özel nitelikli kişisel veriler, kişinin daha detaylı olan bilgileridir. İnancı, dahil olduğu dernek, kullandığı ilaçlar, cinsel hayatı, adli sicil kaydı, siyasi görüşü, ırkı gibi detaylı verileridir. Bu bilgilerin de ele geçirilmesi, yayılması ya da art niyetli olarak kullanılması hukuka aykırıdır.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu Nedir?

Kişisel verileri koruma kanunu, her kişinin kendi özel bilgilerinin çeşitli şekillerle ve yollarla, kasıtlı olarak ya da olmayarak ele geçirilmesini ve yine kasıtlı olarak veya olmayarak yayılmasını önlemeyi amaçlayan kanundur. Bu başta özel hayatın gizliliği ve kişinin temel hak ve özgürlükleri kapsamında kişinin zaten doğal hakkıdır. Bunun korunması kanun yoluyla da yaptırım uygulanarak sağlanmaktadır.

Kişisel Verileri Ele Geçirme Nasıl Olur?

Kişisel verilerin ele geçirilmesi birçok şekilde olmaktadır. Bunlara bazen farkında olmadan kişiler kendileri de müsaade etmektedir. Örneğin bir mağazadan alışveriş yaptıktan sonra kart çıkartmak istediğinizde bilgilerinizi veriyorsunuz. Bunlar doldurduğunuz forma göre isim, soy isim, imza, adres, cep telefon numarası gibi bilgileri içerir.

Aynı şekilde bir iş yerinde güvenlik kamerası ile kaydınızın alınması ve daha sonra bu görüntülerin kullanılması kişisel verilerin ele geçirilmesi ve yayılması suçunu oluşturur. Birisinin gizlice videoya alınması ya da sizinle telefonla konuşurken ses kaydını almanız, birinin fotoğraflarını başka yerlerde kullanmanız kişisel verileri koruma kanuna aykırıdır.

Kişisel Verileri Ele Geçirme Nasıl Olur?
Kişisel Verileri Ele Geçirme Nasıl Olur?

Kişisel Verileri Ele Geçirme Cezası

Kişisel verilerin ele geçirilmesi, hukuka aykırı olarak, gizlice ya da kasıtlı olmadan geçirilmesi, kullanılması ve yayılması suç oluşturur. Bunun cezası kullanıma ve yayılmaya bağlı olsa da ortalama 2 ile 4 yıl arası hapis cezasını içerir.

Kişisel Verileri Yayma Nasıl Olur?

Kişisel verilerin yayılması oldukça kolay olur. Bazen insanlar farkında olmadan bile kişisel verileri yayabilir. Örneğin bir şeyi ispatlamak için kullandığınız güvenlik kaydında, tesadüfen oradan geçen birisinin de olduğu bir an paylaşıldığında, o kişinin kişisel verileri yayılmış olur.

Ya da herhangi bir yerde çekindiğiniz bir fotoğrafı paylaştığınızda arkada çıkan insanların kişisel verileri yayılmış olur. Birilerine habersiz telefon numarası vermek, bilgilerini sözlü olarak paylaşmak kişisel verilerin yayılması suçunu oluşturur.

Kişisel Verileri Yayma Ceza

Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi ve yayılmasının, kişisel verileri koruma kanunu gereği belirli bir yaptırımı vardır. Kişisel verilerin ele geçirilmesi ve yayılması durumunda 2 ile 4 yıl arasında hapis cezası verilir.

Eğer suçun kapsamında nitelikli cinsel istismar, saldırı, mağrur çocuk gibi durumlar varsa suçun cezası bir kat daha arttırılır. Aynı zamanda bulunduğu mesleği kötüye kullanarak bilgilerin yayılmasında da ceza artar. 3 yıl ile 6 yıl arası olur. Örneğin bir kamu personeli, herhangi bir sebepten bir vatandaşın kişisel bilgilerini paylaşırsa yargılanır ve daha fazla ceza alır.

Kişisel Verileri Ele Geçirme ve Yayma Suçu Unsurları

Kişisel verilerin ele geçirilmesi ve yayılmasını kapsayan unsurlar, fotoğraf, video, isim ve soy isim, adres, telefon numarası, sicil kaydı, cinsel bilgileri, ırkı, dahil olduğu dernek ve kurumlar gibi bilgilerin tamamının, sosyal medyada, haberde ve basında kullandırılması, başkalarına verilmesi, not alınması ve dağıtılması gibi eylemlerin tamamı yayma unsurlarını oluşturur.

Kişisel Verileri Ele Geçirme ve Yayma Suçunun Sonuçları

Kişisel verileri ele geçirme ve yayma durumunda, şikayetçi olunması durumunda önce gerekli incelemeler yapılır ve doğruluk varsa yargılanma süreci başlar. Bu durum, şikayet edilmediği sürece suç kapsamına girmez. Bu yüzden şikayet olmaması durumunda cumhuriyet başsavcılığı soruşturma açmaz. Ancak mağdur kişi, şikayette bulunursa müşteki atanır ve sonucuna göre dava açılır.

Kişisel Verileri Ele Geçirme ve Yayma Suçunun Sonuçları
Kişisel Verileri Ele Geçirme ve Yayma Suçunun Sonuçları

Kişisel Verileri Ele Geçirme ve Yayma Suçunun Yaptırım Sonuçları

Kişisel verilerin ele geçirilerek yayılmasının hukuki olarak bir yaptırıma tabi olması, suçu elbette azaltmıştır. Öncede insanlar daha kolay bilgiler paylaşarak, gerek şaka amaçlı gerek kasıtlı olarak başkalarının haklarını rahatlıkla ihlal etmekteydi. Bu kanuni düzenleme sayesinde oran azalmış, insanlar daha dikkatli ve hassas davranır hale gelmiştir. Aynı zamanda insanların ve firmaların da bu konuda bilinçlendirilmesi önemlidir.

Örneğin iş yerinde kamera olan birisi, iş yerinin güvenlik gereği kamerayla izlendiğinin yazısını asmalıdır. Bir kavga esnasında ya da bir şeyi ispatlamak amacıyla gizlice ses kaydı almak ve bunu kullanmak, ses kaydında ne olduğu önemsiz olmak suretiyle suçtur. Bu gibi konularda da bilinçlendirmeler yapılmalıdır. İş yerlerinin personel bilgi formları dahil, kişisel bilgilerin kullanıldığı her alanda bilgilendirme ve uyarılar bulunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu