Genel

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Nedir?

Ehliyeti olmayan insanlar, ehliyetsiz araç kullanma cezası nedir? Sorusunun cevabını bilmek isterler. Ehliyet, insanların trafikte araba kullanmalarını serbest kılan bir karttır. Bu karta sahip olan insanlar diledikleri zaman araç kullanabilirler.

Fakat ehliyeti olmayan insanların araba kullanmaları kesinlikle yasaktır. Çünkü ehliyetsiz insan demek, araç kullanma için yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan insan demektir. Trafikte çok sık karşılaştığımız ehliyetsiz insanlar, birçok insanın hayatını tehlikeye atarlar.

Onların bu düşüncesizliğine engel olmak isteyen devlet, ehliyetsiz araç kullanma cezasını uygular. Ehliyetsiz araç kullanan kişi aracın sahibi ise 15 gün içerisinde ceza ödemesi yaparsa 1,854 TL para ödemek zorundadır.

Ehliyetsiz araç kullanan şahıs arabanın sahibi değil ise 4,946 TL para cezası öder. Cezasın ödenmesi şarttır. Ehliyetsiz kişi, bu araçla kazaya sebebiyet verdiyse ceza tutarı daha da artış gösterir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz

Ehliyetsiz araç kullanma cezasına itiraz edebilme hakkı bulunur. Bu cezaya itiraz edebilmek için size 15 gün süre verilir. Bu süre zarfında gerekli makamlara itirazınızı iletebilirsiniz. Sulh Ceza Hakimliğine giderek itiraz dilekçenizi vermeniz gerekir. Bu dilekçe sayesinde cezanızın iptalini sağlayabilirsiniz. Bu hususta dilekçenizin içeriği çok önemlidir.

İtiraz dilekçesinin doğru bir şekilde hazırlanması, hukuki zeminin oluşması açısından önemlidir. Bu nedenle dilekçenizde kurduğunuz cümlelere çok dikkat etmeniz gerekir. Sulh Ceza Hakimliğinin dilekçeyi kabul etmesi için dilekçenin içeriği ve usulü güçlü olmalıdır. Bu hususta güvenilir bir hukuk bürosunun desteğini almak en doğrusudur.

Ehliyetsiz araç kullanma nedeni ile ek bir yaptırımla karşı karşıya iseniz, farklı bir süreç içerisinde olacağınızı bilmeniz gerekir. Böyle bir durumda cezaya itiraz edebilmek için İdare Mahkemesi’ne giderek iptal davası açmanız gerekir. Belirtilen 15 günlük süreyi aşmamak, cezanın iptal edilmesi açısından önemlidir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasına İtiraz

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası

Ehliyetsiz motor kullanma cezası, 3,674 TL olarak belirlenmiştir. Ehliyetiniz olmasına rağmen motor kullanma hakkına sahip değilseniz, bu durumda ödemeniz gereken tutar ise 1,825 TL’dir. Ehliyetsiz motor kullanma cezasını 30 gün içerisinde ödemeniz gerekiyor. 30 gün bittikten sonra cezanıza faiz eklenmeye başlar.

Her ay %5 faiz eklemesi yapılır. Bu durumda hem indirim hem de taksitli ödeme imkanlarından yararlanma şansını da kaybetmiş olacaksınız. Faiz eklenmeye başladıktan sonra ödeme hala yapılmaz ise haciz ya da icra işlemlerine başlanır.

Ehliyetsiz motor ya da araç kullanmanın cezası sahibinden mutlaka tahsil edilir. Bu durumda cezayı ödememe gibi bir lüksünüz yoktur. Cezadan en az zararla kurtulmak için 15 günlük süreyi aşmamak daha mantıklı olur.

Ehliyetsiz Ve Alkollü Araç Kullanmak

Hem ehliyetsiz hem de alkollü bir şekilde araç kullanan insanlar da vardır. Bu kişiler, alkollü oldukları için kaza yapma ihtimalleri daha yüksektir. Bundan dolayı da ödeyecekleri ceza miktarı daha fazladır. Ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmanın cezası, kaçıncı kez yakalanıldığına ve promil sınırına göre değişiklik gösterir.

İlk defa yakalanan kişiler 1.823 TL ceza ödemekle yükümlü olurlar. Ehliyetsiz ve alkollü bir şekilde araç kullanmak son derece tehlikelidir. İnsan hayatını ciddi şekilde tehlikeye atan bu durum, verilen cezalarla önlenmeye çalışılır.

Ehliyetsiz ve alkollü araç kullanma, şu sorunların meydana gelmesine neden olur:

  • Bir insana ya da nesneye zarar verilebilir.
  • Çevreye zarar verilebilir.
  • Hayvanlara zarar verilebilir.
  • Birey kaza yaparak maddi zarara uğrayabilir.

Bu tür zararların ortaya çıkmaması için ehliyetsiz ve alkollü araç kullanımı yapılmamalıdır. Bu hususta özellikle de gençlerin dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü gençler, hem araba kullanmaya hem de alkole ilgi duyarlar. Bu ilgi onları canından edebilecek kadar tehlikeli olabilir. Bu yüzden araba kullanırken ehliyetiniz olsa bile alkol almamanız gerekir.

Ehliyetsiz Ve Alkollü Araç Kullanmak

Ehliyetsiz Kazaya Karışmak

Ehliyetsiz kazalardaki kusur oranı, göreceğiniz maddi hasarı da belirler. Bu hususta kusurun hangi tarafta olduğu çok önemlidir. Kusur karşı tarafta ise size yalnızca idari para cezası verilir. Ancak ehliyetsiz olmanızın yanı sıra suçlu olan tarafsanız, cezanız daha da fazlalaşır. Ayrıca kazada ölen biri olursa ceza miktarı daha da yükselir. Bu tür durumlar göz önüne alınarak ceza belirlemesi yapılır. Ehliyetsiz kazaya karışmak, hapis cezasıyla bile sonlanabilir. Bu yüzden ehliyetiniz olmadan kesinlikle trafiğe çıkmayın.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu

Trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma suçunun cezası TCK madde 180‘de düzenlenmiştir. Deniz, kara ve hava yolu ulaşımında kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kimse 3 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alır.

Ehliyetsiz araç kullanma, karşılaşılan en yaygın güvenlik sorunlarından biridir. Bu kişiler yüzünden trafikte ya da yaya iken hayatını kaybeden insan sayısı çok fazladır. Bu kayıplara son verebilmek ve ehliyetsiz insanların trafiğe çıkmalarına engel olabilmek için caydırıcı cezalar uygulanır. Fakat buna rağmen trafiğe çıkan insanlar vardır. Eğer ehliyetsiz bir sürücü cana zarar verecek bir olaya sebebiyet vermiş ise bunun sonu hapis cezasıdır.

Tüm dava ve dosyalarınız için BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu