Genel

Adli Sicil Kaydı Nedir?

Adli sicil kaydı birçok alanda kişilerden talep edilebilen önemli evraklardan birisi olarak bilinir. Özellikle işe girişler esnasında kurumlar tarafından sıklıkla istenir ve süresinin dolması durumunda düzenli olarak güncellenmesi gerekir. Adli sicil kayıtlarına ulaşmak için E-Devlet sistemine giriş yapmanız ve ilgili evrağı çıktı olarak almanız yeterli olacaktır. Peki, tüm detayları ile birlikte adli sicil kaydı nedir?

Adli Sicil Kaydı Sildirme Nasıl Yapılır?

Adli sicil kayıtları gerekli şartların eksiksiz olarak sağlanması durumunda belirli bir zamandan sonra silinebilir. Sildirmek için kişilerin bizzat ya da avukat aracılığı ile Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekmektedir. Genel olarak belirli suçun cezası çekilmiş ise başvuru yapmak için hak doğar. Bu hakların doğması durumunda adli sicil kayıtları, arşivli kayıtlara aktarılmalıdır.

Ancak sistem yoğunluğu nedeni ile entegre olarak bu işlem ancak kişilerin başvurması durumunda yapılır. İşlenen suça bağlı olarak 5 yıl, 10 yıl veya 30 yıllık zaman aşımlarını bitiren herkes adli sicillerini sildirmek için başvuru yapabilirler. Suçun niteliği bu aşamada oldukça önemlidir. Bundan dolayı işlenen suç, belirlenen ceza bir avukata danışılmalı ve gerekli zamanın geçip geçmediği ile ilgili doğru bilgi sahibi olunmalıdır.

Hangi Suçlar Sicile İşlenir?

Her işlenen suç adli sicil belgelerine işlemez. Söz konusu suç için şikayetçi olan kişinin dava sonuna kadar şikayetinde vazgeçmemesi ve hiç bir şekilde uzlaşma kabul etmemesi gerekir. Ya da belirli başlı kamu suçlarının işlenmiş olması gerekir.

Genel olarak adli sicil kayıtlarına işlenen suçlar şunlardır;

  • Adli para cezaları,
  • Mahkeme tarafından kesinleşmiş olan mahkumiyet kararları,
  • Daha sonrasına ertelenmiş olan mahkumiyet kararları,
  • Sürücü belgelerine kesin olarak el konulması gibi durumlar,
  • Af gibi durumlardan yararlanılarak tahliye edilmeye ilişkin durumlar adli sicil kayıtlarına işlenmektedir.

Bu seçeneklerin adli sicil kayıtlarına işlenmesi için kesin olarak sonuçlanması ve karardan dönüş olmaması gerekir.

Hangi Suçlar Sicile İşlenir

Adli Sicil Kaydı Sildirme Dilekçesi

Kişiler işledikleri suçlara bağlı olarak 5-10-30 yıldan sonra suçlarını sildirmek için başvuru yapabilirler. Bu başvuruları bizzat kendileri veya vekalet verdikleri avukatları tarafından yapılmaktadır. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne yapacakları başvuru için öncelikle bir adli sicil sildirme dilekçesi yazılması gerekir. Bu dilekçeyi kişiler kendileri de yazabilir, bir avukata da yazdırabilirler.

Bu dilekçede sicili silinmek istenen kişinin ad soy ad, TC kimlik numarası, anne ve baba adı, doğum yeri ve doğum tarihi, açık adresi, aktif olarak kullandığı cep telefonu numarası doğru ve eksiksiz bir şekilde yazmalıdır.

Aynı zamanda bilgilere ek olarak kimlik belgesi veya kimlik belgesi yerine kullanılabilecek niteliklere sahip başka bir belge ve adli sicil kayıt örneğinin de eklenmesi gerekir. Son olarak dilekçenin yazıldığı tarih ve kişinin isim soy isim altına imza atması gerekir. Hazırlanan evraklar Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü‘ne PTT kargo yolu ile gönderilmelidir.

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Adli sicil kayıtları e-devlet sistemi üzerinden online olarak alınabilir. E-Devlet’e kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak, arama kısmına “Adli Sicil Kaydı” yazmanız yeterli olacaktır. Açılan sayfadan isterseniz arşiv kayıtlı isterseniz normal adli sicil kaydı alabilirsiniz. Kayıt açılmadan önce alacağınız evrağı nereye vereceğiniz ile ilgili sorulan sorulara cevap vermeniz gerekecektir.

Daha sonrasında açılan sayfadan sicil kaydınızı cihazınıza indirerek çıktısını alabilirsiniz. Bazı durumlarda adli sicil kayıtlarının ıslak imzalı olması istenebilir veya e-devlet uygulamasına erişiminiz olmayabilir. Islak imzalı adli sicil kaydı almak için bağlı olduğunuz hükümet konağına giderek ilgili bölümden adli sicil kaydı talep edebilirsiniz. Bu işlem ücretlidir.

Adli Sicil Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Kişilerin kendilerine ait adli sicil kayıtlarını sorgulaması ve e-devletten çıktı alması sıklıkla bilinen ve kullanılan bir işlemdir. Ancak bazı durumlarda adli sicil kaydı talep eden kurumlarında teslim edilen evrağın doğruluğunu kanıtlamak için sorgulama yapmaları gerekir.

Adli sicil kaydı sorgulamak için, kişiye ait sicil kaydının online olarak gönderilmesi veya net bir çıktısının olması gerekir. Cihazlarınızdan evrağın alt kısmında yer alan kare kodunu kameraya okutarak sicil kaydının doğruluğunu sorgulayabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Sildirme Şartları

Adli sicil kaydının belirli bir süre sonra sildirilmesi mümkündür. Adli sicil kayıtlarının silinmesi için işlenen suça bağlı olarak 5 yıl, 10 yıl veya 30 yıl gibi sürelerin geçmiş olması gerekir. Sicil kaydının silinmesi için tek geçerlilik bu değildir. Aynı zamanda silinme işlemi için belirlenen cezanın tamamen çekilmiş olması gerekir.

Kısacası belirli bir hapis cezası verilmiş ise bu cezanın çekilmiş ve belirli denetimli serbestlik süreçlerinin de tamamen tamamlanmış olması, verilen para cezası ise cezanın tamamının ödenmiş olması gerekir. Hatta verilen cezalar için belirli bir ertelenme söz konusu ise bu ertelenme sürelerinin de dolmuş olması zorunludur.

Adli Sicil Kaydı Sildirme Şartları

Adli Sicil Kaydı Sildirme Ücreti

Adli sicil kayıtlarının silinmesi için Adli Sicil ve İstatistik Müdürlüklerine herhangi bir ödeme yapılmaz. Ancak bu işlem bir avukat aracığı ile yapılacaksa belirli bir ücret talep edilecektir. Talep edilecek ücreti hizmet aldığınız hukuk bürosu belirler ve içeriklerini size sunar. Her hukuk bürosunun belirlediği ücret genel olarak farklı olsa da büyük oranda birbirine yakın tutarlardır.

Sonuç

Adli sicil kayıtları kişilerin yaşamları boyunca silinmemesi durumunda karşılarına çıkabilir. Bundan dolayı belirli zaman aşımları hakkında bilgi almak için bir avukattan danışmanlık yardımı almakta ve gerekli şartların sağlanması durumunda sildirme işlemi yaptırmakta fayda vardır.

Tüm dava ve sorularınız için Bizimle İletişime Geçin!

Sık Sorulan Sorular

Adli sicil kaydı sildirme işlemi genel olarak sık yapılan bir işlem değildir. Genellikle iş hayatında değişiklikler yapacak olan kişiler bu durumdan yararlanmak isteyebilirler, en sık sildirme talepleri de bu doğrultudadır. Genel olarak pek bilinmemesinin nedeni de sık yapılmıyor olmasıdır. Bundan dolayı en sık sorulan sorular, sildirme işleminin ne kadar zaman sonra yaptırılabileceği veya ne kadar zaman sonra onaylandığı ile ilgili süreçlerdir.

Adli Sicil Kaydında Hangi Suçlar Çıkar?

Adli sicil kaydına işlenen her suç işlenmez. İşlenen suçun işlenmesi için belirli süreçlerin tamamlanmış olması gerekir. Bu suçlar kesinleşmiş hapis cezalarını, cezanın infazına dair verilen kararları, adli para cezalarını, belirli hakların kısıtlanması hakkında verilen kararlar gibi kesin karaları kapsar. Bir kararın adli sicil kaydına işlenmesi için söz konusu konunun tamamen sonuçlandırılmış olması, mahkeme sürecinin bitmiş olması ve verilen kararın onaylanmış olması gerekir.

Adli Sicil Kaydı Neleri Kapsar?

Adli sicil kayıtları geçmişinizi onaylar nitelikle olan resmi belgelerdir. Öncesinde işlemiş olduğunuz ve mahkeme kararınca bedeli belirlenmiş olan tüm suçları kapsamaktadır. Belirli zaman aşımından sonra silinme talebi olmadıkça, her adli sicil talebinizde sicil kaydına işlenen suçlar nitelik ve işleme yılı olarak karşınıza çıkacaktır.

Adli Sicil Kaydınız Var Mı Ne Demek?

Bazı durumlarda kişi veya kurumlar adli sicil kaydı talebinde bulunabilir veya sözlü olarak adli sicil kaydınızın olup olmadığının sorabilir. Bu gibi durumlarda kesinlikle sözlü olarak da yazılı olarak da doğru bilgiler verilmektedir. Özellikle yazılı olarak üzerinde değişiklikler yapılmış evrakların verilmesi suçtur ve yaptırımları vardır.

Bir kişi veya kurum sizden adli sicil kaydı ile ilgili evrak istiyor veya asli sicil kaydınız var mı sorusunu soruyorsa, bu geçmişte işlediğiniz, resmi olarak adli sicil kaydınıza işlenen suçları kapsamaktadır. Sicil kaydına işlemeyen veya başınızdan geçen başak bir adli konu ile ilgili bilgi verme zorunluluğunuz yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu